Fitch: az államok a legrosszabb adósok, rekordot dönt a hitelfelvétel
Az összes adóskategória közül az államadósok kilátásait ítélik meg a legborúsabban a kötvénypiaci befektetők a Fitch Ratings szerdán Londonban ismertetett negyedéves befektetői felmérése szerint.
A nemzetközi hitelminősítő a körkérdés eredményeit feldolgozó szerdai összesítésében közölte: a vizsgálatba bevont befektetők többsége az adósságpiaci kondíciók alapvető javulását várja a vállalati adósságok esetében – legyenek azok befektetésre ajánlott vagy spekulatív besorolásúak, vagy feltörekvő piaciak –, a szuverén adósosztály helyzetét azonban „nagyon negatívnak” látják.
A Fitch felmérése szerint a kötvénybefektetők 70 százalékának vannak olyan félelmei, hogy a szuverén adósi alapmutatók 2010-ben még tovább romlanak. Negyven százalék szerint a „mark-to-market” veszteségleírások ebben az adósságszektorban még csak ezután tetőznek, 55 százalék pedig a szuverén kötvények kockázati felárának emelkedésével számol.
A „mark-to-market” (aktuális piaci jegyzésű) elszámolási rendszer alapján a birtokolt határidős értékpapírokat nem névértéken, hanem a pillanatnyi piaci értéken tartják nyilván a befektetői könyvekben. Árfolyamnyereség idején az ilyen értékpapírok jó fedezetet nyújtanak tőkebevonáshoz, hitelfelvételhez, ha azonban elértéktelenednek, az súlyos likviditási válsághoz vezethet, amint ezt az elmúlt másfél év pénzügyi válsága megmutatta.
A Fitch szerdán ismertetett negyedéves piaci felmérése szerint a befektetési besorolású vállalatok adósminőségének idei romlásától ugyanakkor a kötvénybefektetőknek csak a 13 százalék tart, 52 százalékuk javulásra számít ebben az adósosztályban.
A spekulatív – vagyis befektetési szint alatti, magas hozamú – osztályzattal ellátott vállalati adóskategória helyzetének javulását 40 százalék, a felzárkózó piaci cégadósi kör adósminőségi javulását a megkérdezettek 57 százaléka várja.
A piac már jó ideje egyértelmű jeleit adja annak, hogy sokkal kockázatosabbnak tartja még a fejlett európai gazdaságok szuverén adósságát is, mint a vállalati adósságot.
A Markit nevű londoni indexszolgáltató cég által vezetett iTraxx Europe index, amely 125 befektetési besorolású európai vállalati adós határidős törlesztésbiztosítási csereügyleteinek (credit default swaps, CDS) árazását súlyozza, jelenleg 88-89 bázispont körül mozog, vagyis az index által követett cégek minden 10 millió dollárnyi adósságának törlesztéskockázati biztosítása átlagosan 88-89 ezer dollárba kerül az irányadó ötéves futamidőre.
A CMA DataVision londoni adósságpiaci adatszolgáltató számsorai szerint ugyanakkor például a súlyos költségvetési és adóssággondokkal küszködő Görögország mint államadós CDS-árazásai - jóllehet a készülő uniós segélycsomagról szóló hírek hatására szerdán már 400 bázispont alá süllyedtek – a múlt héten még rekordokat döntöttek a londoni piacon, 450 bázisponthoz közeli szintekkel.
A Fitch Ratings szerdán ismertetett felmérése szerint a kötvénypiaci befektetők azt várják, hogy a piacot az idén "elöntik" az új szuverén adósságok. A megkérdezettek 59 százaléka szerint az új kormánykötvény-ajánlatok értéke 2010-ben globálisan akár 25 százalékkal is meghaladhatja a tavalyit.
A hitelminősítő ugyanakkor Európában gyakorlatilag a szuverén kötvénykibocsátás stagnálását jósolja. A Fitch saját előrejelzése az, hogy az európai kormányok az idén összesen 2200 milliárd euró (594 ezer milliárd forint) hitelt vesznek fel, marginálisan többet a tavalyi, történelmi rekordot döntő adósságkibocsátásnál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.