2010. február. 04. 11:02 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 04. 11:04 Gazdaság

Piszkos dollármilliók áramlanak az USA-ba

Külföldi diktátorok, nagy lábon élő bürokraták és fegyverkereskedők még mindig korrupciós pénzek dollármillióit tudják bejuttatni az Egyesült Államokba, dacára a 2001. szeptember 11-i merényletek után hozott pénzmosás elleni törvényeknek − derül ki a washingtoni szenátus egy albizottsági jelentéséből.

Carl Levin demokrata párti szenátor, a belbiztonsági bizottság állandó albizottságának elnöke szerint a bankok már eredményesebben gátolják ugyan a piszkos pénzek beáramlását a 2001. szeptember 11-i merényletek után hozott pénzmosás elleni törvények révén, de még mindig nagyon sok olyan eszköz van rendszerben, amelyek lehetővé teszik korrupciós pénzek behozatalát. A 330 oldalas jelentés szerint nagy hatalmú külföldi tisztségviselők és családtagjaik jogászok, ingatlan- és letéti ügynökök, lobbisták, bankárok és egyetemi tisztviselők segítségével kerülik meg a korrupcióellenes törvényeket, amelyek a terrorizmus elleni harc jegyében elfogadott Patriot Actben ("hazafiúi törvény") szerepelnek.

A dokumentum megjegyzi, hogy a pénzügyminisztérium kivont egyes területeket, például a fedezeti alapokat és az ingatlanszektort a törvény pénzmosásra vonatkozó részének hatálya alól. A jelentés négy esettanulmányt tartalmaz, szereplőik a következők: Teodoro Nguema Obiang Mangue, az egyenlítői-guineai elnök fia, Omar Bongo volt gaboni államfő, Jennifer Douglas amerikai állampolgár (Atiku Abubakar volt nigériai alelnök negyedik felesége), valamint a Bank of America.

Amerikai jogászok, bankárok és ingatlanügynökök révén Obiang 110 millió dollárt juttatott be az Egyesült Államokba. Omar Bongo − tavaly bekövetkezett haláláig − egy amerikai lobbista segítségével hat amerikai gyártmányú páncélozott járművet vásárolt: Emellett megkapta az amerikai kormány engedélyét arra, hogy hat C-130-as katonai szállítógépet vásárolhasson Szaúd-Arábiától. Jennifer Douglas segítette férjét abban, hogy több mint 40 millió dollár gyanús pénzt juttasson be az Egyesült Államokba. A Bank of America pedig − sok gyanús ügylet dacára − nem látta el figyelmeztető jelzéssel Pierre Falcone angolai fegyverkereskedő számláit.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.