Megnyílt az EU szolgáltatási piaca: magyar félelmek és lehetőségek
Erősödő versenyt, csökkenő árakat és jobb minőségű szolgáltatásokat várhatunk a január 1-jén hatályba lépett uniós szolgáltatási direktívától. A jogszabály értelmében a belső piacon megszűnik az eddigi adminisztratív korlátozások zöme, ami növeli a más országokból érkező versenytársak esélyeit – írja a Világgazdaság hétfői számában.
Magyarország az irányelv alkalmazásának valamennyi jogszabályi feltételét kialakította, Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter szerint a hazai vállalkozások óriási lehetőség előtt állnak, ha képesek megragadni az alkalmat.
Előrelépésnek tartja a szolgáltatási irányelvet Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, mivel ezzel a piac egységesítése irányába halad az EU. A hazai vállalkozások szempontjából már nem ilyen egyértelműen bizakodó, úgy véli, a cégek a rájuk nehezedő – adó-, bürokratikus, kamat- és magasabb üzemanyagár – terhek miatt egyáltalán nem biztos, hogy tudnak élni a lehetőséggel.
Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke szerint az új irányelv kiszolgáltatottá is teszi a hazai mikro-, kis- és középvállalkozásokat. Úgy vélte, ha a multikra költött állami támogatást a hazai vállalkozások felkészítésére fordították volna, akkor most kiegyenlítettebbek lennének a versenypályák.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.