2009. október. 28. 15:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 28. 16:34 Gazdaság

EIU: a kis- és középvállalatok derűlátók, kivéve Kelet-Európát

A szűkössé vált piaci finanszírozási lehetőségek ellenére is zömmel derűlátó a következő két év növekedési kilátásaival kapcsolatban a globális kis- és középvállalati szektor, jóllehet e cégkategória kelet-európai képviselői a világátlagnál jóval pesszimistábbak - ez derül ki az egyik vezető londoni gazdaságelemző cég szerdán közzétett friss felméréséből.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságkutató központja - világszerte 730 vállalatvezetőt kérdezett meg olyan cégeknél, amelyek éves bevétele nem éri el a 100 millió dollárt.
A felmérésből kitűnik, hogy a válaszadók 54 százaléka bízik forgalomnövekedésben a következő két évben, és csak 15 százalékuk számol visszaeséssel.
A Kelet-Európában működő kis- és középvállalatok vezetőinek azonban csak a 46 százaléka vár bevételnövekményt, és 21 százalék jósol csökkenést ugyanerre az időszakra.

A világátlagon belül a legderűlátóbbak az ázsiai-csendes-óceáni térség vállalati igazgatói, akik közül 66 százalék várja cége bevételeinek emelkedését 2011-ig.

A cégvezetők viszonylag derűlátók a finanszírozási környezettel kapcsolatban is. Csekély többségük, 52 százalékuk vélekedik úgy, hogy "valamikor" a 2011 végéig terjedő időszak folyamán a piacról hozzáférhető finanszírozási források ismét elérik a pénzügyi válság előtti szintet.

Arra, hogy ez már az idén bekövetkezik, a felmérésbe bevontaknak mindössze 2 százaléka számít. A globális kis- és középvállalati szektor cégvezetőinek 18 százaléka jövőre, 32 százalékuk 2011-re várja a piaci finanszírozási helyzet normalizálódását az EIU szerdán Londonban közzétett elemzése szerint.

Viszonylag magas, 9 százalék ugyanakkor azoknak az igazgatóknak az aránya, akik szerint "soha" nem térnek vissza a válság előtti piaci finanszírozási lehetőségek.

A jelenlegi finanszírozási helyzetet egyelőre a cégvezetők többsége is rosszabbnak tartja a válság előttinél. A válaszadók 51 százaléka mondta azt, hogy cégének finanszírozási lehetőségei "valamelyest", vagy "számottevően" romlottak 2007 óta.

A felmérésből kiderül az is, hogy a kis- és középvállalati kategória cégvezetői nem elsősorban elbocsátásokkal, hanem inkább a beruházási tervek jegelésével válaszoltak a tőkepiaci források szűkösebbé válására. A válaszadók 49 százaléka közölte, hogy a hozzáférhető finanszírozások csökkenése miatt beruházások halasztására kényszerült, ugyanakkor 29 százalék említette meg a munkaerő-leépítést az üzleti finanszírozási lehetőségek romlásának közvetlen következményeként.

A kutatás felfedte azt is, hogy a cégvezetők rendkívül elégedetlenek a bankok magatartásával. A felmérésbe bevontak 82 százaléka ért egyet "valamelyest" vagy "erősen" azzal az állítással, hogy a kereskedelmi bankok nem érvényesítik kellő mértékben a jegybanki kamatcsökkentéseket, 69 százalékuk pedig egyetértett azzal is, hogy a bankok nem tesznek elégséges erőfeszítést a vállalati kliensek tevékenységének jobb megértésére.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés