2009. október. 26. 16:59 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 26. 16:57 Gazdaság

Betiltanák a készpénzes bankári prémiumokat a brit konzervatívok

A készpénzben kifizetett nagy összegű bankári prémiumok betiltását követelte a brit pénzügyi hatóságoktól hétfőn a brit Konzervatív Párt.

George Osborne, a legnagyobb ellenzéki parlamenti erő árnyékkormányának pénzügyminiszter-jelöltje egy üzleti fórumon kijelentette: felszólítja a pénzügyminisztériumot és a pénzügyi felügyeletet (FSA), hogy "együttes erővel" akadályozzák meg a lakossági bankoknál és azok befektetési ágazatainál a jelentős készpénzjutalmak kifizetését. Osborne szerint az így megmaradó készpénzkészletet közvetlenül a hitelkihelyezések növelésére lehetne fordítani. A tory politikus hozzátette: ezt kellene feltételül szabni ahhoz, hogy a bankok további állami garanciát és likviditási támogatást kaphassanak.
  
Mervyn King, a Bank of England - a brit jegybank - kormányzója a múlt héten, egy pénzügyi rendezvényen elmondta: a brit bankrendszerben eddig végrehajtott közvetlen kormányzati befektetések és garanciavállalások összege megközelíti az ezermilliárd fontot (280 ezer milliárd forint). A konzervatív pénzügyminiszter-jelölt hétfői előadásában kijelentette: megérti, hogy a bankok szeretnék megtartani legjobb vezető szakembereiket, de ha jutalmazni akarják azokat a munkatársakat, "akik ezt megszolgálták", a prémiumokat a cég részvényeiben folyósítsák.
  
Az öt legnagyobb brit bank - az HSBC, a Lloyds-csoport, a Barclays, a Royal Bank of Scotland és a Standard Chartered - mindazonáltal már korábban bejelentette, hogy kötelezőnek tekinti saját magára nézve a húsz vezető ipari és felzárkózó gazdaság (G20) legutóbbi csúcstalálkozóin kidolgozott prémium-szabályozási elveket.
   
Az új szabályozási csomag három legfőbb eleme a prémiumok nyilvánosságra hozatala, a kifizetések elosztása hosszabb időre - legalább három évre -, és a már megítélt bankári jutalmak folyósításának leállítása az adott pénzintézet teljesítményének romlása esetén. Ezek a szabályok a bankok felső vezetői szintjeire vonatkoznak, illetve azokra az alkalmazottakra, akiknek tevékenysége "alapvetően befolyásolja" a cég eredményességét. A meghirdetett fő cél az, hogy a banki prémiumok ne a rövid távú spekulációt, hanem a hosszú időszakra szóló sikert jutalmazzák. A brit kormány nemrég közölte, hogy minderről hamarosan a banki ágazat egészére érvényes, külön törvényt is alkot.
  
Alistair Darling pénzügyminiszter a brit Munkáspárt múlt hónapban tartott éves kongresszusán bejelentette, hogy a törvényjavaslat célja véget vetni az évről évre "automatikusan" járó bankári prémiumok gyakorlatának. Bármilyen bankvezetői jutalmat több évre elosztva lehetne csak folyósítani, és lehetővé válik a kifizetések megvonása, ha a prémiumot a hosszú távú teljesítmény nem indokolja - tette hozzá.
  
A bankári prémiumok ügye komoly feszültségeket szít Nagy-Britanniában is, különösen azóta, hogy több brit nagybankot csak részleges államosítással lehetett megmenteni az összeomlástól. Az egyik vezető londoni gazdaságelemző csoport, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minap kiadott új prognózisában azt jósolta, hogy a londoni City bankosai az idei év után összesen 6,012 milliárd font (1700 milliárd forint) jutalmat vehetnek fel, 50 százalékkal többet, mint tavaly.


zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.