Betiltanák a készpénzes bankári prémiumokat a brit konzervatívok
A készpénzben kifizetett nagy összegű bankári prémiumok betiltását követelte a brit pénzügyi hatóságoktól hétfőn a brit Konzervatív Párt.
George Osborne, a legnagyobb ellenzéki parlamenti erő árnyékkormányának pénzügyminiszter-jelöltje egy üzleti fórumon kijelentette: felszólítja a pénzügyminisztériumot és a pénzügyi felügyeletet (FSA), hogy "együttes erővel" akadályozzák meg a lakossági bankoknál és azok befektetési ágazatainál a jelentős készpénzjutalmak kifizetését. Osborne szerint az így megmaradó készpénzkészletet közvetlenül a hitelkihelyezések növelésére lehetne fordítani. A tory politikus hozzátette: ezt kellene feltételül szabni ahhoz, hogy a bankok további állami garanciát és likviditási támogatást kaphassanak.
Mervyn King, a Bank of England - a brit jegybank - kormányzója a múlt héten, egy pénzügyi rendezvényen elmondta: a brit bankrendszerben eddig végrehajtott közvetlen kormányzati befektetések és garanciavállalások összege megközelíti az ezermilliárd fontot (280 ezer milliárd forint). A konzervatív pénzügyminiszter-jelölt hétfői előadásában kijelentette: megérti, hogy a bankok szeretnék megtartani legjobb vezető szakembereiket, de ha jutalmazni akarják azokat a munkatársakat, "akik ezt megszolgálták", a prémiumokat a cég részvényeiben folyósítsák.
Az öt legnagyobb brit bank - az HSBC, a Lloyds-csoport, a Barclays, a Royal Bank of Scotland és a Standard Chartered - mindazonáltal már korábban bejelentette, hogy kötelezőnek tekinti saját magára nézve a húsz vezető ipari és felzárkózó gazdaság (G20) legutóbbi csúcstalálkozóin kidolgozott prémium-szabályozási elveket.
Az új szabályozási csomag három legfőbb eleme a prémiumok nyilvánosságra hozatala, a kifizetések elosztása hosszabb időre - legalább három évre -, és a már megítélt bankári jutalmak folyósításának leállítása az adott pénzintézet teljesítményének romlása esetén. Ezek a szabályok a bankok felső vezetői szintjeire vonatkoznak, illetve azokra az alkalmazottakra, akiknek tevékenysége "alapvetően befolyásolja" a cég eredményességét. A meghirdetett fő cél az, hogy a banki prémiumok ne a rövid távú spekulációt, hanem a hosszú időszakra szóló sikert jutalmazzák. A brit kormány nemrég közölte, hogy minderről hamarosan a banki ágazat egészére érvényes, külön törvényt is alkot.
Alistair Darling pénzügyminiszter a brit Munkáspárt múlt hónapban tartott éves kongresszusán bejelentette, hogy a törvényjavaslat célja véget vetni az évről évre "automatikusan" járó bankári prémiumok gyakorlatának. Bármilyen bankvezetői jutalmat több évre elosztva lehetne csak folyósítani, és lehetővé válik a kifizetések megvonása, ha a prémiumot a hosszú távú teljesítmény nem indokolja - tette hozzá.
A bankári prémiumok ügye komoly feszültségeket szít Nagy-Britanniában is, különösen azóta, hogy több brit nagybankot csak részleges államosítással lehetett megmenteni az összeomlástól. Az egyik vezető londoni gazdaságelemző csoport, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minap kiadott új prognózisában azt jósolta, hogy a londoni City bankosai az idei év után összesen 6,012 milliárd font (1700 milliárd forint) jutalmat vehetnek fel, 50 százalékkal többet, mint tavaly.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.