2009. október. 22. 08:58 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. október. 22. 08:58 Gazdaság

Kínában eredményes volt a gazdaságélénkítés: 8,9 százalékos növekedés

A kínai gazdaság 8,9 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben a tavalyi év azonos időszakához képest, az első kilenc havi emelkedés 7,7 százalék volt. Kína teljesíteni fogja az évi 8 százalékos GDP-növekedési tervét - jelentette be a kínai országos statisztikai hivatal csütörtökön.

A gazdasági növekedés az első negyedévben 6,1, a második negyedévben pedig 7,9 százalék volt. Li Hsziao-csao (Li Xiaochao) a hivatal szóvivője közölte: Kína bruttó hazai terméke (GDP) az év első kilenc hónapjában elérte a 21,78 ezer milliárd jüant, ami mintegy 3,18 ezer milliárd dollárnak felel meg.

"A kínai gazdaságélénkítő csomag eredményesnek bizonyult" - foglalta össze a szóvivő, hozzátéve, hogy a gazdaság állandósuló növekedése biztosított, s így Kína az év végére eléri a 8 százalékos, tervezett növekedést.

A kínai kormány azt követően, hogy az ország exportorientált gazdaságának bevétele radikálisan csökkent a gazdasági válság miatt, 4 milliárd jüanos (586 milliárd dollár) kétéves gazdaságélénkítő csomagot dolgozott ki. Ebből jelentős összegeket fektetett és fektet például infrastrukturális beruházásokba, köztük vasúti és közúti építkezésekbe, továbbá más építőipari projektekbe. Ugyancsak könnyített a hitelhez jutás feltételein és fogyasztást ösztönző intézkedéseket is hozott. Az állóeszköz beruházások január és szeptember között rekordot döntöttek, elérték a 15,5 ezer milliárd jüant (2,27 ezer milliárd dollár).

"A beruházásoknak fontos és pozitív szerepük van a viszonylag gyors gazdasági növekedésben, illetve a lassulás megfordításában" - jelentette ki Li Hsziao-csao, miközben hangsúlyozta, hogy a belső fogyasztás bővülésének köszönhető a gazdasági növekedés közel egyharmada.

Az év első kilenc hónapjában a fogyasztói árak Kínában 1,1 százalékkal csökkentek az egy évvel korábbihoz képest, míg a termelői árak 6,5 százalékkal estek vissza. Szeptemberben a havi infláció 0,4 százalék volt, éves összehasonlító adatot erre a hónapra nem közöltek. Elhangzott ugyanakkor, hogy augusztusban 1,2 százalékkal csökkentek az árak az előző év azonos időszakához képest, s akkor - a februári 1,6 százalékos esés óta - a hetedik hónapja mértek folyamatos mérséklődést. A fogyasztói árindex csökkenésére - február előtt - 2002 októbere óta nem volt példa.

A termelői árindex a 6,5 százalékkal csökkent az idén az első háromnegyed évben, de szeptemberben 0,6 százalékkal emelkedett - tudatta a kínai országos statisztikai hivatal.

A kiskereskedelmi eladások 15,1 százalékkal nőttek az év első háromnegyedében. Értékük elérte a 8,97 ezer milliárd jüant (1,31 ezer milliárd dollár).

Kína ipari termelése 12,4 százalékkal nőtt a harmadik negyedévben, 2008. ugyanazon időszakához képest, és éves összehasonlításban 8,7 százalékkal emelkedett az év első kilenc hónapjában.

Január és augusztus között a legnagyobb ipari termelők nyeresége 1,67 ezer milliárd jüan volt (246,28 milliárd dollár), ami 10,6 százalékos csökkenés a tavalyi év azonos időszakához képest - tájékoztatott az országos statisztikai hivatal szóvivője Pekingben.

A kínai kormány minapi ülésén foglalkozott a gazdaság helyzetével, s az erről kiadott közlemény szerint a miniszterelnök Ven Csia-pao (Wen Jiabao) a növekedés ellenére nyilvánvalóvá tette, tudják, hogy sok nehézség és probléma terheli az ország gazdasági és a társadalmi fejlődését. A megoldásra váró feladatok között említette az ipari túltermelést, az új iparágak bevezetésének szükségességét, a hitelképesség fenntartását és a munkanélküliség alacsony szinten tartását.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.