Magyar GDP-csökkenés: idén 6,7, jövőre 0,9 százalék
Magyarországon idén 6,7 százalékos visszaesést vár a Nemzetközi Valutaalap (IMF), jövőre 0,9 százalékos csökkenést valószínűsít - mondta Iryna Ivaschenko, az IMF magyarországi képviseletének vezetője hétfőn Budapesten, a jegybank épületében tartott konferencián.
Magyarország ezekkel a rátákkal várhatóan a feltörekvő európai országok középmezőnyében lesz - emelte ki a képviseletvezető. Az IMF várakozása a magyarországi növekedésre megegyezik a magyar kormány prognózisával.
Iryna Ivaschenko kifejtette: ezzel párhuzamosan a fejlett európai országokban az idei átlagos gazdasági visszaesés 4 százalékot ér el, jövőre azonban már szerény mértékű, 0,5 százalékos bővülést vár az IMF. Az európai feltörekvő gazdaságok esetében - ezen az országcsoporton leginkább a 2004-től csatlakozott közép-kelet-erópai uniós tagállamokat, valamint a Balkán nem unió-tag országait értette az IMF magyarországi képviseletvezetője -, a gazdasági válságból való kilábalás elhúzódó és sérülékeny lesz.
Véleménye szerint a szükséges strukturális reformokat végre kell hajtani ezekben az országokban, és ezeknek az államoknak pénzügyi rendszerük, pénzügyi szektoruk makro- és mikroszintű szabályozását is erősíteni kell a jövőben, növelve a rendszer és az egyes pénzügyi intézmények átláthatóságát.
Srobona Mitra, az IMF közgazdásza pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy a következő években az európai feltörekvő gazdaságokba a korábbinál kevesebb működő tőke áramlik majd, ez is hozzájárulhat a kilábalás elhúzódásához, a későbbi "gyógyuláshoz".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.