2009. szeptember. 24. 15:45 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 24. 15:06 Gazdaság

Ki gazdagodik a versenyhatósági bírságokból?

A központi költségvetésbe kerül az az összesen 2 milliárd forintos bírság, amelyet a Gazdasági Versenyhivatal a két magyarországi bankkártya kibocsátóra és hét bankra csütörtökön kiszabott – közölte Mihálovits András, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) sajtóreferense.

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) valamennyi versenyfelügyeleti bírsága a központi költségvetés címzetlen soraiba kerül. Mihálovits András ismertette: a versenyhatóság 2009 első kilenc hónapjában összesen mintegy 3,7 milliárd forintos bírságot rótt ki. A hivatal korábbi országgyűlési beszámolói alapján 2008-ban 1,4 milliárd forintos, 2007-ben 2,4 milliárd forintos, 2006-ban pedig – elsősorban az összesen 8,9 milliárd forint értékű autópálya-kartell szankció miatt – 11,7 milliárd forintos versenyfelügyeleti bírságot szabott ki.

A GVH mostani vizsgálata során megállapította: a pénzintézetek egységesen és közösen rögzítették a Visa és a Mastercard kártyatársaságok jutalékát, amivel a GVH szerint torzult e társaságok és a bankok közötti verseny is. A csütörtöki döntés értelmében pénzintézetek összesen 968 millió forintos bírságot kaptak, a versenyhatóság az OTP Bankot 281 millió, a Budapest Bankot 188 millió, az MKB Bankot 84 millió, a K and H Bankot 127 millió, a CIB Bankot 91 millió, az Erste Bankot 107 millió, az ING magyarországi fióktelepét 90 millió forint megfizetésére kötelezte. A két magyarországi kártyatársaság, a Visa és a Mastercard egyenként 477 millió forintos büntetést kapott.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.