Putyin a külföldieket oroszországi befektetésekre biztatja
Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök befektetéseik növelésére biztatta pénteken a nemzetközi pénzvilág képviselőit, mondván: Oroszország már eltávolította a bürokratikus akadályokat és hasonló lépések megtételére szólította fel a külföldi országokat is.
"Nyitottak vagyunk a külföldi befektetések előtt" - jelentette ki Putyin elnök a fekete-tengeri Szocsiban külföldi üzletemberek részvételével rendezett gazdasági fórumon. "Nem csak tőkére van szükségünk, bár természetesen ez is nagyon fontos, hanem sokkal inkább a legnagyobb nemzetközi gazdasági szereplők tapasztalataira és üzleti ismereteire" - mondta.
A működőtőke-befektetések összege 17 milliárd dollárra emelkedett az idei első félévben - mutatott rá Vlagyimi Putyin, hozzátéve, hogy Oroszország számos bürokratikus akadályt hárított el a befektetések elől, beleértve a társasági adó csökkentését is.
Tavaly kifejezetten a külföldi befektetőknek a szabályok tisztázására vonatkozó kérésének eleget téve hozták meg a Kreml által stratégiainak tartott szektorokban, például az energia- és a távközlési szektorokban a külföldi befektetések mértékét korlátozó törvényt - mondta Vlagyimir Putyin.
"Ahogy a múltban is, Oroszország most is híján van külföldi befektetéseknek" - mondta, kiemelve az infrastruktúrát, a távközlést és a digitális televíziózást, mint olyan szektorokat, ahol a legnagyobb igény lenne külföldi befektetésekre. "Biztos vagyok benne, hogy Oroszország lehet a világ egyik legkedveltebb befektetési célpontja és ennek még a gazdasági krízis sem állhat útjába.”
Oroszország elmulasztotta a szükséges reform intézkedések bevezetését a gazdasági fellendülés idején, például amikor 2007-ben még 8,1 százalékkal növekedett a GDP, ezért más fejlődő országoknál sokkal súlyosabb mértékben szenvedte meg a világgazdasági válságot. Az idei első negyedévben 9,8 százalékkal, a második negyedévben pedig az előzetes adatok szerint 10,9 százalékkal esett vissza az orosz GDP.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.