2009. augusztus. 28. 11:39 MTI Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 28. 11:29 Gazdaság

Mol: javuló eredmény a második negyedévben

A Mol Nyrt. 63,7 milliárd forint nettó eredményt ért el az első félévben, szemben az egy évvel korábbi 179,7 milliárd forinttal, miközben a második negyedévben 56 százalékkal, 178,5 milliárd forintra növelte profitját a bázishoz képest - tette közzé a társaság pénteken a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.

Az elemzők a Portfolio kimutatása szerint a második negyedévre 42 milliárd forinttal kisebb nettó eredményt vártak. A konszolidált, nem auditált, a nemzetközi számviteli szabvány (IFRS) alapján készült eredménykimutatás szerint a cég nettó bevétele az első félévben 22 százalékkal, 1331,1 milliárd forintra csökkent, míg a második negyedévben 24 százalékkal, 698,6 milliárd forintra mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest.

A közlemény idézi Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgatót, aki szerint az első félévben a Mol a hatékonyság növelésének köszönhetően stabil működési eredménnyel zárt a továbbra is nehéz külső környezet ellenére. A társaság stratégiai szempontból a második negyedévben két olyan jelentős lépést tett, amelyek nemcsak megerősítették pozícióját Horvátországban (INA) és a Közel-Keleten (Pearl Petroleum Company), de hosszú távú növekedési potenciált adnak a csoport számára.

A Mol közölte azt is, hogy az INA teljes körű konszolidációja 2009. június 30-val kezdődött, ezért a konszolidált mérleg 2009. június 30-ra tartalmazza az INA csoport mérlegtételeinek 100 százalékát. Az eredménykimutatásban a társult vállalkozások eredmény hozzájárulása között szerepel az INA csoport adózás utáni eredményének a 47,2 százaléka az első félévben.

A gyorsjelentés szerint a kutatás-termelés szegmens üzleti eredménye 61,2 milliárd forint volt az első félévben, ami 12 százalékos emelkedés a Szőreg-1 mező értékesítéséből származó egyszeri eredmény nélküli bázishoz viszonyítva. A javulás hátterében részben az áll, hogy a gyengülő forint és az alacsonyabb bányajáradék túlkompenzálta a dollárban számolt átlagos szénhidrogén ár 29 százalékos csökkenését és az alacsonyabb termelési volumenből adódó kiesést.

A feldolgozás és kereskedelem szegmens üzleti eredménye 46 milliárd forintot tett ki az első félévben, szemben az egy évvel korábbi 109,1 milliárd forinttal: a visszaesés részben az átlagosan 59 százalékos finomítói árrés csökkenés és a Brent és az Ural olaj közötti árkülönbözet mérséklődése miatt következett be.

A gyorsjelentés szerint a recesszió ellenére a csoport értékesítési volumene csak kis mértékben, 3 százalékkal csökkent az első félévben: a szállítmányozás miatt a recesszióra legérzékenyebb gázolaj eladása stabil maradt, miközben a benzin értékesítése enyhén, 3 százalékkal mérséklődött.

A csoport magyarországi és szlovákiai eladása 2 százalékkal csökkent. Ezen belül Magyarországon 2 százalékos volumennövekedés volt, ami a benzineladás 3 százalékos és a dízelértékesítés 4 százalékos növekedése miatt következett be. Szlovákiában az üzemanyag értékesítés 13 százalékkal esett vissza a magas kiskereskedelmi árak, valamint az üzemanyag-turizmus miatt.

Romániai eladás 2,9 százalékkal csökkent 2009 első félévében, ami elsősorban a gazdasági válság hatását tükrözi. A visszaesést a gyorsjelentés szerint részben az is magyarázza, hogy tavaly az első félévben az ólmozott 95-ös benzin még része volt a portfoliónak, ám ezt 2008. április elején kivonták a piacról: ennek hatása nélkül az idei első féléves csökkenés csak 1,5 százalék lenne.

A Mol csoport június 30-án 1098 töltőállomást üzemeltetett, ami 22-vel több a 2008. december 31-inél: a magyarországi kutak száma 363 volt. A Mol magyarországi üzemanyag-piaci részesedése a Magyar Ásványolaj Szövetség adatai alapján a tavalyi első félévi 35,4 százalékról az idén az első félévben 36,8 százalékra nőtt.

A petrolkémia szegmens az első félévben 13 milliárd forint veszteséggel zárt az integrált petrolkémiai árrés drámai, minden idők egyik legalacsonyabb szintjére való csökkenése és az alacsonyabb értékesítési mennyiség miatt.

A gáz- és energia szegmens egyszeri tételek nélküli működési eredménye 47 százalékkal, 30,6 milliárd forintra nőtt az első félévben: ezen belül a földgázszállítást végző FGSZ Zrt. üzleti eredménye, átértékelt eszközértéken, 28 százalékkal, 20,1 milliárd forintra javult a szállított mennyiség jelentős csökkenése ellenére.
A pénzügyi műveletek nettó vesztesége az első hat hónapban 43,6 milliárd forint volt, szemben a tavalyi 38,9 milliárd forint nyereséggel. Az idén az első félévben a fizetett kamat 12,1 milliárd forint, a kapott kamat 4,4 milliárd forint, míg a nem realizált nettó árfolyamveszteség 23,9 milliárd forint volt.

A működési cash-flow (pénzbevételek és pénzkiadások különbsége) több mint háromszorosára nőtt, s az első félévben 215,9 milliárd forintot tett ki, szemben a tavalyi 56,5 milliárd forinttal.

A beruházások és befektetések értéke 179,5 milliárd forint volt az első félévében, ami 18,5 milliárd forinttal több az előző évihez viszonyítva. A Mol az idén a tervek szerint 220 milliárd forintot fordít tárgyi eszközökre és immateriális javakra (CAPEX).

A gyorsjelentés szerint a nettó hitelállomány 918,3 milliárd forintra emelkedett, főként az INA teljes körű konszolidációjának eredményeként, így az eladósodottság 35,5 százalékos volt 2009. június végén. Az INA teljes körű konszolidációjának hatását kiszűrve a nettó hitelállomány 631,0 milliárd forint, míg az eladósodottság 31,3 százalékot tett ki június végén.

A Mol jegyzett tőkéje 79,083 milliárd forint volt június végén, 9 százalékkal több mint egy évvel korábban, míg a saját tőke 44 százalékkal 1667,479 milliárd forintra nőtt.

A Mol részvényeivel a BÉT "A" kategóriájában kereskednek, az értékpapír csütörtöki záró ára 14 370 forint volt, míg az elmúlt 12 hónapban 8060 forint és 17 400 forint között mozogott.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.