Az Opten szerint a cégadatok még nem mutatják az építőipar fellendülését
Bár a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az építőipar teljesítménye júniusban csaknem 16 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, a cégadatokon még messze nem látszik az ágazat válságának vége: júliusban 290 céggel szemben indult felszámolási eljárás az ágazatban, ami az Opten szerint lényegében megegyezik a tavasszal mért havi 300-as értékekkel.
Hasonló jelenséget tapasztalt az Opten a végelszámolásoknál is. Tavaly júliusban 114 cég bezárásáról döntöttek a tulajdonosok, míg az idén júliusban 192 vállalat végelszámolása indult meg az építőiparban. A növekedés 68 százalék, szemben az első hat havi 52 százalékkal. Az Opten szerint ebből is látszik, hogy júliusban nem enyhült az építőipari vállalkozásokra nehezedő nyomás, sőt az adatok tanúsága szerint még erősödött is.
Az Opten stratégiai igazgatója szerint júliusban is folytatódott az a tendencia, hogy mind több nagy árbevételű cég kerül felszámolás alá. Ez pedig mutatja, hogy az ágazatra jellemző vállalkozói láncok mind magasabb szintjein dőlnek be cégek. Ennek nyomán pedig egyre több kisebb cég kerül bajba a kifizetetlen számlák miatt, ami az eleve gyenge likviditás miatt újabb fizetésképtelenségi helyzeteket idéz elő.
Az Opten közleménye szerint júliusban 439 új építőipari vállalkozást jegyeztek be, ami 23 százalékkal kevesebb a tavalyi 572-nél. Az év első hét hónapjában 3.028 új céggel gyarapodott az ágazat, míg tavaly hét hónap alatt 4333 új bejegyzést regisztráltak: a visszaesés 30 százalékos.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.