Ma írják alá a Nabucco-megállapodást
Aláírják ma Ankarában a Nabucco földgázvezetékről szóló kormányközi megállapodást az érintett országok vezetői. Közben komoly nehézségek támadtak a konkurens orosz-nemzetközi Déli Áramlat gázvezeték ügyében.
A Nabucco-megállapodással nagymértékben megnő az esélye a közép-ázsiai és közel-keleti gázt Európába szállító és Ukrajnát elkerülő vezeték megépítésének. Az eseményen magyar kezdeményezésre közös politikai nyilatkozatot adnak ki, illetve az Európai Unió egyoldalú nyilatkozatot tesz a projekt támogatására. A kormányközi megállapodás azt jelenti, hogy minden résztvevő állam biztosítja a megfelelő szabályozási keretet ahhoz, hogy a vezeték teljes hosszán azonos feltételekkel lehessen a földgázt szállítani.
A vezeték bekerülési költsége 2008-as árakon 7,9 milliárd euró. A beruházás magántőkéből, állami szerepvállalás nélkül valósul meg. A Nabucco-konzorcium tagjainak mintegy 2,5 milliárd eurót kell betenniük, és 200 millió euró értékben uniós finanszírozást is kap a vezeték. Az Európai Beruházási Bank (EIB) a költségek 25 százalékát, mintegy 2 milliárd eurót adna, míg az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) egymilliárd eurót hitelezne.
Bulgária felülvizsgálná a Déli Áramlat gázvezeték tervét?
Miközben a megállapodás aláírására készülnek, komoly nehézségek támadtak a konkurens orosz-nemzetközi Déli Áramlat gázvezeték ügyében: Bulgária követelte, hogy vizsgálják felül az országon áthaladó vezeték megépítésének már egyeztetett feltételeit, írta a Kommerszant című orosz lap.
Az ügyről egy másik orosz újság, a Vedomosztyi is beszámolt, hozzátéve: a parlamenti választások után kormányváltás elé néző Szófia egy Oroszország által megépítendő bulgáriai atomerőmű tervét is felfüggeszti. Bojko Boriszov leendő jobbközép kormányfő szeretne kiigazodni az elődjei által kötött szerződésekben, ezért levélben követelte a távozó bolgár energiaügyi minisztertől, hogy vezessenek be moratóriumot a Szófia által kötött nagyszabású energiaügyletekre.
A Kommerszant az orosz energiaügyi minisztériumtól úgy értesült, hogy Szófia még semmilyen ajánlattal nem kereste meg Moszkvát, de a tárca nem számít hosszú fennakadásra. A lap által megszólaltatott Mihail Korcsomkin elemző úgy vélte, hogy a Szófia által javasolt szünet annak megvitatására korlátozódik majd, hogy a választásokon győztes bolgár párt (a jobbközép GERB) vezetése miként vehet részt a Déli Áramlat építésének és pénzügyeinek irányításában. Egy másik elemző, Makszim Sein szerint Szófia jobb feltételeket igyekszik majd kialkudni az orosz Gazprom gázipari cégtől, és nagy mértékben Bulgáriától függ, hogy a vezeték melyik ága - a Bulgárián, Szerbián és Magyarországon keresztül Ausztriába, vagy a Görögországon át Olaszországba vezető ág - épül meg előbb.
Korcsomkin a Vedomosztyinak azt mondta, Szófia aligha teheti meg, hogy lemond a Déli Áramlatról - ahogyan a Nabuccóról sem -, a Gazprom azonban időt veszíthet a vezeték építésében azzal, ha minden részletről újra meg kell állapodnia az új bolgár kormánnyal.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.