Az észak-adriai olajpiac technikai feltételeit építi ki a Janaf
A horvát Janaf olajvezeték üzemeltető vállalat infrastruktúrájának modernizálásán dolgozik annak érdekében, hogy megteremtse az adriai olajpiaci jegyzés és nemzetközi kereskedelem technikai előfeltételeit.
A Janaf nem saját maga akar szerepet vállalni a nemzetközi olajkereskedelemben, hanem meg kívánja teremteni a feltételeit, hogy az érdekelt olajkereskedő cégek kihasználhassák az észak-adriai Omisalj mélymerülésű olajterminál kapacitásait.
„Azok a tárolási és szállítási kapacitás bővítő beruházások, amelyeken jelenleg dolgozunk, megteremtik az adriai spot-olajpiaci jegyzés létrehozásának a lehetőségét. Omisalj ezáltal részese lehet a mediterrán olajpiacnak” – írja a Janaf közleménye, amelyet a Reuters hírügynökségnek eljuttatott.
A horvát Nacional hetilap arról számolt be korábban, hogy a Janaf tárgyalásokat folytat az orosz Gazpromneft vállalattal, a Gazprom olajipari érdekeltségével egy jövőbeni spot olajpiacon való részvételről. A Janaf nem erősítette meg a lap értesülését, mindössze annyit közölt, hogy „infrastruktúra beruházásaink lehetővé teszik minden érdeklődő fél számára a részvételt”.
A Janaf 1,9 milliárd kunás (360,9 millió dollár) beruházási programja három helyszínen irányozza elő a tárolási kapacitás bővítését. Jelenlegi tárolási kapacitása 900 ezer tonna olaj, amit 2,2 millió tonnára kíván növelni.
A Janaf üzemelteti az Észak-Adriát Horvátország belső területeivel, Szerbiával és Magyarországgal összekötő vezeték szakaszokat. A vállalat modernizálja az Omisalj kikötőt Sisak várossal összekötő vezeték szakaszt is és megteremti a kétirányú forgalmazás technikai feltételeit. Jelenleg a vezetékszakasz csak a kikötőből képes az ország belső területei felé szállítani az olajat.
A Janaf 75 százalékban a horvát kormány tulajdonában van, a fennmaradó 25 százalékon pedig a horvát INA olajtársaság osztozik több befektetési alappal. Az INA legnagyobb részvényese a magyar Mol olajtársaság.
A Janaf az idei első negyedévben 124,1 millió kuna forgalmat bonyolított, 51 százalékkal magasabbat mint az előző évi bázis időszakban, adózott eredménye pedig 19 millió kuna lett 8,2 millió után.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.