Emelkedett az olaj ára
Az északi-tengeri Brent könnyűolaj péntek reggel 70,40 dollár volt Londonban augusztusi szállításra, 62 centtel drágább a csütörtöki zárónál. Hajnalban 28 centtel volt drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 1,45 dollárral drágult. A tavalyi évet 51,42 százalékkal olcsóbban végezte, mint 2007-et, miután tavaly július 11-én történelmi csúcsot ért el, 147,50 dolláron.
A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate péntek reggel hordónként (159 liter) 70,87 dollár volt augusztusra a chicagói Globexen, 64 centtel drágább a csütörtöki New York-i zárónál. Hajnalban 36 centtel volt drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 1,56 dollárral drágult.
Az etanolkeverésre alkalmas normálbenzin gallononként (3,78 liter) 1,9045 dollár volt a Globexen, 0,0062 dollárral drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 0,0558 dollárral drágult.
A földgáz millió brit hőegységenként (mmbtu, hozzávetőleg 28,264 köbméter) 3,859 dollár volt a Globexen, 0,015 dollárral drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 0,083 dollárral drágult. Utolsó árrekordja 2005. decemberben volt, 15,78 dolláron.
Az európai párlatkereskedelem számára irányadó londoni gázolajjegyzés tonnánként 574,00 dollár volt, 6,00 dollárral drágább a csütörtöki zárónál. Csütörtökön 3,50 dollárral drágult. Szintén tavaly, azaz 2008. július 11-én ért csúcsra, 1339,25 dolláron.
Nigéria miatt tovább drágul a kőolaj
A múlt hét végére kipukkadt a vélt nyári amerikai benzinszűkére alapozott áremelő spekuláció, mivel a legújabb adatok bőséges benzinkínálatra vallanak az Egyesült Államokban. Az eltúlzottnak tartott árak nagyot estek, 75 dollár tájékáról 65 dollár közelébe, de kedd óta az irányzatot ismét emelkedőre terelte a dollár gyengülése és több újabb híradás szabotázscselekményekről az OPEC-tag Nigériában. Csütörtökön megrongálták a Shell egyik olajvezetékét, péntek hajnalban egy fúrótornyot robbantottak fel a kormányellenes lázadók.
Háromhavi roham után mindenesetre enyhült a "fellendülési spekuláció". Miután a kőolaj ára az év eleji, 32-33 dolláros idei mélypontokról 70 dollár környékére emelkedett, e hónap eleje óta ott is ingadozik. Legutóbb hétfőn a Világbank rontotta 3 százalékra a világgazdaság idei átlagos visszaesésére szóló előrejelzését a tavasszal jósolt, 1,7 százalékos mínuszról. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) fő közgazdásza egy szerdai, szöuli értekezleten úgy vélte, az eddigi áremelkedés spekuláció következménye, és nem tartható fenn, amíg nincs tényleges keresletnövekedés világszerte.
A világ második számú olajfogyasztója, Kína gazdasága számára ellenben a Világbank a múlt héten javította ez évi növekedési előrejelzését, 7,2 százalékra a tavasszal jósolt 6,5 százalékról. Kína olajfogyasztása májusban 6 százalékkal meghaladta a tavaly májusit, kilenc hónapon belül ez volt a legnagyobb növekedés.
Az amerikai energiaügyi minisztérium utolsó jóslata az idei kőolaj-világfogyasztásra napi átlagban 83,68 millió hordó, kissé már több a májusban jelzett 83,67 millió hordónál, de így is öt éve a legkevesebb, napi 1,76 millió hordóval kevesebb a tavalyinál. Áprilisban napi 84,09 hordót, márciusban napi 84,27 millió hordót, februárban még napi 84,7 millió hordót jósolt erre az évre. A májusi csökkentés után a minisztérium most emelte az amerikai referenciafajta (WTI) idei átlagárára szóló előrejelzését is: 58,70 dollárra 51,70 dollárról. A jövő évi átlagárjóslata most 67,42 dollár az előző, 57,75 dolláros előrejelzés helyett.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA), tíz hónapja első ízben, legutóbb szintén növelte, napi 83,33 millió hordóra, az idei világfogyasztásra szóló előrejelzését. Előzőleg májusban napi átlagban 83,2 millió hordós, áprilisban napi 83,4 millió hordós, márciusban napi 84,4 millió hordós, februárban napi 84,72 millió hordós világkeresletet valószínűsített idénre. Mindenesetre a múlt hét végén kiadott idei előrejelzése is napi 2,47 millió hordóval kisebb a tavaly fogyasztásnál, a visszaesés a legnagyobbnak ígérkezik 1981 óta. Az IEA szerint a világ kőolajfogyasztása már tavaly is csökkent, napi 400 ezer hordóval, 0,4 százalékkal napi átlagban 85,80 millió hordóra.
Nő az érdeklődés az aranypiacon
Péntek reggel az arany unciája (31,1035 gramm) 942,50 dollár volt Szingapúrban azonnalra, 3,95 dollárral drágább a csütörtöki New York-i későinél.
A Fed múlt pénteki kamatdöntése előtt csekély volt az érdeklődés az aranypiacon, az amerikai kincstárjegy hozamának emelkedése nyomta az arany árát. E héten az irányzat éppen ellentétes volt: a Fed értésre adta, hogy belátható időn belül nem emeli irányadó kamatát, marad a "majdnem zérókamat-politika", másfelől az e heti amerikai kincstárjegy-árveréseken óriási kereslet volt, ettől zuhantak a hozamok, a dollár olcsóbbodott, drágult tehát az arany. A kőolajpiaci fejlemények is növelik az aranykeresletet, mert a befektetők védelmet keresnek az olajdrágulás esetleges inflációs következményei ellen.
Az értékpapírpiacok viszontagságai táplálták az év elején a befektetők "kincskereső" kedvét: az arany ára februárban áttörte az 1000 dollárt, héthavi csúcsra hágva. Azóta előbb lassan, később gyorsabban olcsóbbodott az arany, az értéktőzsdék fellendülése miatt, eltekintve kisebb kiugrásoktól. Február óta először április közepén emelkedett 900 dollár fölé, akkor a kínai központi bank erőteljes bevásárlásainak hírére, majd visszaesés után először május közepén ért megint 900 dollár fölé, a részvény- és a nyersanyagpiacokon várt megtorpanás miatt. Az arany utolsó árrekordja 1030,80 dollár volt, azt tavaly, 2008. március 17-én érte el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.