IPOSZ: szűrjék ki az illegálisan működő vállalkozókat!
A legálisan működő vállalkozások elvárják, hogy a hatóságok szűrjék ki és szankcionálják az illegálisan működőket, hasonló szigorral járva el, mint ahogy ők tapasztalják – mondta Szűcs György, az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) csütörtökön az ipartestületi ügyvezetők országos konferenciáján.
A kisvállalkozói érdekképviselet ügyvezetői a hatóságok képviselőivel a jogi környezet változását, a mikro-, családi és kisvállalkozásokra gyakorolt hatását tekintették át a csütörtöki konferencián.
Szűcs György emlékeztetett, hogy a szövetség nemrégiben együttműködési megállapodást írt alá az adóhivatallal, a fogyasztóvédelmi és a vámhatósággal annak érdekében, hogy tagságuk folyamatosan nyomon követhesse a jogszabályváltozásokat, és az egységes értelmezést elősegítve jogkövető magatartást folytassanak. Elmondta, hogy az IPOSZ régóta hangoztatta a szankcionálásnál az arányosság, a méltányosság, a fokozatosság elvét, amelyet egyre inkább meghallanak az érintettek.
Az IPOSZ elnöke hangsúlyozta, hogy a kisvállalkozásokból álló tagságuk a betartható törvényeket végrehajtják, viszont a nem betartható jogszabályokhoz eligazítást, útmutatást kérnek.
Szűcs György elmondta: a szövetség örömmel vette, hogy a kormány be kívánja nyújtani a parlamentnek még az idén az egyéni vállalkozásokról, az egyéni cégekről szóló új törvényt. Ebben egyrészt a megváltozott körülményekhez igazítják az egyéni vállalkozásokkal kapcsolatos szabályozást, másrészt megoldják a kisiparosok számára fontos családi vállalkozás örökölhetőségét. Az IPOSZ szerint a mikro- és kisvállalkozásokat érintő jogszabályok gyakran változnak, bonyolultak, ellentmondásosak.
Az elfogadott adójogszabályokkal kapcsolatban Szűcs György úgy vélekedett, hogy a vállalkozások számára fontos ugyan a munkabérekhez kötődő terhek csökkenése, de összességében a versenyképesség nem javul a többi közteher változása miatt, és nem látszik a fogyasztás bővülése, amely megrendelést jelentene a kisiparosoknak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.