2009. június. 20. 10:15 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 20. 10:15 Gazdaság

PSZÁF: a sajtóból értesült a távozó elnök a kifogásokról

A Pénzügyminisztérium (PM) sajtóban megjelent kritikáiból hivatalosan egyről sem értesült a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) Felügyeleti Tanácsának (FT) július elsejei hatállyal lemondott elnöke. Erről "minden tudásom önöktől származik"- mondta az elnök újságíróknak pénteken.

Farkas István sajtóbeszélgetésen elmondta, hogy nem azért mondott le, mert úgy gondolja, hogy hibákat követett el, sőt, a felügyelet ingatlanalapokkal kapcsolatos intézkedésére - amit az alapkezelők lépései visszaigazoltak - kimondottan büszke. Lemondásával a változtatás lehetőségét szerette volna megteremteni, nem akart akadály lenni - mondta. Hangsúlyozta: az elmúlt öt évben, amit - rekorderként - a felügyelet élén töltött, nem fordult elő, hogy egy bankot kényszerből kellett volna tőkésíteni vagy felszámolni, amire más országokban bőven akadt példa. Ebben része volt a felügyeletnek is - tette hozzá.
   
Arra a kérdésre, hogy szerinte mikor fogyott el a bizalom, azt válaszolta: a jogszabály szerint az FT a felelős a szervezeti struktúráért; ha javaslatát nem hagyják jóvá, megkérdőjelezik a kompetenciáját, amin el kell gondolkodni. Azzal kapcsolatban, hogy a felügyeletnek független, erős, hatásos intézménynek kell lennie, sosem merültek fel kétségek. Az odavezető út többféle lehet, s a felügyeletnek voltak a változtatásra javaslatai, ám a kezdeményezésekre nem kapott választ - mondta.
   
A PSZÁF elnöke szerint a felügyelet hatáskörét növelni kell, amihez persze nagyobb felelősség is tartozik, tehát meg kell teremteni a számonkérhetőséget. Rendezni kell a szervezési, irányítási kérdéseket is, beleértve, hogy ki, kit nevez ki, kinek számol be.
   
A világban a felügyeletek jelentős része a piacról finanszírozza magát. Vannak olyan szervezetek is, amelyek a költségvetésből gazdálkodnak, de akkor nem kell díjat szedni, hanem az adókból fenntartani - jegyezte meg.
   
A felügyeletnek nincs jogalkotási joga, csak egyedi esetekben tud intézkedni - reagált Farkas István azon kritikára, amely szerint a felügyelet nem akadályozta meg a devizahitelek elfutását. 
   
Az MNB és a PSZÁF lehetséges fúziójáról szóló hírekkel kapcsolatban elmondta: nem látott hivatalos dokumentumot még arról sem, hogy ez megvizsgálandó probléma volna. A felügyeleti struktúra az elnök szerint sokféle lehet, több országban akkor vitték be a jegybankba a felügyeletet, mielőtt bevezették az eurót, vagy azt hitték, hogy bevezetik. Úgy vélekedett: nem jó, ha konfliktusokat generálnak egy intézményen belül (például, miközben a jegybank verbális intervenciót végez, ami soha nem konkrét, a felügyeleti üzeneteknek konkrétnak kell lenniük).
    
Budai Bernadett kormányszóvivő csütörtökön, azt követően jelentette be, hogy Bajnai Gordon kormányfő elfogadta Farkas István, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) Felügyeleti Tanácsának elnöke lemondását, hogy az index.hu internetes portálon kiszivárgott a hír.
   
A Világgazdaság csütörtöki száma egy pénzügyminisztériumi belső munkaanyagra hivatkozva írta meg, hogy számos kifogás vetődött fel a PSZÁF működésével kapcsolatban. A Felügyeleti Tanács elnökének és tagjainak a PSZÁF-ról szóló törvény szerint nem jár végkielégítés, s a távozásukat követő egy évig nem dolgozhatnak a felügyelt intézményekben.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék