Simor: még jöhetnek sokkhatások
A magyar gazdaság, amely nemzetközi támogatással vészeli át a gazdasági válság legnehezebb időszakát, még sebezhető lehet az esetleges jövőbeni sokkhatásoktól, de a bankrendszer a legrosszabb forgatókönyvek esetén is ellenállónak bizonyulna - mondta Simor András a Financial Timesnak.
A londoni gazdasági napilap internetes kiadásán pénteken megjelent nyilatkozatában a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke "erősen bizonytalannak és kilengésekre hajlamosnak" nevezte a magyar gazdaság jelenlegi környezetét. Felidézte, hogy legutóbb például a Lettországgal kapcsolatos szóbeszédek gyengítették meglehetős mértékben a forintot.
Hozzátette ugyanakkor: a Bajnai-kormány által meghozott intézkedések eredményeként a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-ráta a következő tíz év során 80 százalékról 60 százalékra javulhat, még az alacsonyabb kockázati felárak nyomán várhatóan csökkenő hitelköltségek figyelembevétele nélkül is.
Simor András szerint a nyugdíjkorhatár emelése, a gyermekgondozási támogatások visszafogása és az adóék csökkentése javítja a költségvetés stabilitását, nem csupán az idei deficit, hanem a jövőbeni növekedési pálya szempontjából is.
A lap felidézi, hogy a magyar gazdaság teljesítményének visszaesési ütemét az idén 6 százalékra várják, és az elemzőket elsősorban a devizaalapú hitelek mennyisége aggasztja; tavaly a fogyasztási hitelek 85 százaléka volt devizaalapú, és ez kiteszi a bankokat az árfolyam-ingadozásoknak.
A magyar jegybank vezetője azonban kijelentette: az MNB által tavasszal elvégzett stresszteszt megmutatta, hogy a magyar bankrendszer még a legkomorabb forgatókönyvek megvalósulása esetén is ellenállónak bizonyulna.
Simor András elmondta: a vizsgálat során 10,5 százalékos idei GDP-zuhanást és 333,50 forintos euróárfolyamot feltételeztek. A teszteredmények azt mutatták, hogy a magyar bankrendszernek még ebben az esetben is mindössze egymilliárd euró körüli pótlólagos tőkére lenne szüksége. A magyar bankokban hozzávetőleg 80 százalékos a nagy európai bankok tulajdonosi részaránya, és rendelkezésre áll egy 2,4 milliárd eurós készenléti EU-hitelkeret is kifejezetten a bankok megsegítésére, mondta a Financial Timesnak az MNB elnöke.
Simor András szerint az a tény, hogy a pénzügyi válság már korai szakaszában és erőteljesen érte Magyarországot, hosszabb távon akár jól is jöhet az országnak. A világszerte beindult anticiklikus költekezések közepette senki nem gondolt bele, hogy ezt a pénzt hogyan veszik majd vissza a gazdaságból, "mi azonban az általunk már megtett lépésekkel a görbe elé kerültünk", idézte az MNB elnökét pénteken a Financial Times.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.