Simor András jegybankelnököt kiszekálnák posztjáról?
"Nem tudok olyan szándékról, hogy az MSZP el akarná távolítani Simor Andrást a jegybank éléről” - mondta Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese. Előzőleg az Index jelentette, hogy több szocialista vezető szeretne megszabadulni Simortól, aki szerintük akadályozná az MSZP politikájának baloldali fordulatát. A Fidesz a bankelnök megbuktatásától azt reméli, hogy „Simor továbbdönti az Oszkó–Bajnai-dominót”. De Simort csak kiszekálni lehet hivatalából, a 2007-ben kinevezett elnök 2013-ig fungálhat mint a kormánytól független jegybank elnöke.
Az Index csütörtökön egyebek mellett az írta, hogy a szocialisták el akarják távolítani a jegybankelnöki posztról Simor Andrást. Szerdán a jegybank vezérkarát a parlament költségvetési és pénzügyi bizottsága elé citálták. Simor jobbról is, balról is éles támadásokat kapott. A fideszes képviselők az „offshore-ügyet" hozták fel többször, és érzékeltették, hogy a jegybankelnök lemondását tartanák megfelelő megoldásnak; a szocialisták pedig kérdőre vonták a jegybank vezetését több szakmai ügyben is.
Kedden Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője az Inforádiónak nyilatkozva csak részmegoldásnak nevezte azt, hogy – amint azt Simor egy nappal korábban bejelentette – a jegybankelnök eladja Cipruson bejegyzett cégét, és ellenértékét hazahozza Magyarországra. Mesterházy szerint az MNB elnökének már régen meg kellett volna hoznia ezt a döntést, és nehezményezte, hogy Simor csak azután döntött cége eladásáról, hogy megtámadták.
Bajnai Gordon és Simor András. © Dudás Szabolcs |
A szocialisták három okból akarhatják eltávolítani a jegybankelnöki posztról Simort. Egyrészt a jegybankelnök meglehetősen független személyiség, nem nagyon tudják befolyásolni. Simor februárban nyilvánosan is többször élesen kritizálta a Gyurcsány-kormányt. Jelezte, hogy az akkori kabinet terveivel nem mászunk ki a kátyúból, a kormány megint megrettent a határozott lépésektől, pedig megvolt a lehetősége, hogy végre értékelhető gazdaságpolitikai alakítást mutasson fel. Most, a súlyos EP-választási vereség után az MSZP-ben újra egyre erősebbé válik az a nézet, hogy „baloldali fordulatra” van szükség, a lakosságnak fájdalmas kiigazító lépéseket föl kell puhítani, vagy meg sem kell lépni, ezzel a politikával pedig Simor nyilván szembefordulna.
Másrészt a jegybankelnököt a köztársasági elnök nevezi ki ugyan, de a miniszterelnök javaslatára, tehát tulajdonképpen a kormányfő választja ki. Addig jó tehát megejteni a személycserét a jegybankelnöki poszton, amíg a szocialisták kormányoznak. Simor megbízatása 2013 elején járna le, és ha most váltanának, akkor az új jegybankelnök 2015-ig hivatalában maradhatna, így a következő teljes, minden jel szerint Fidesz-féle kormányzati ciklusban a szocialisták saját embere állhatna az MNB élén.
Harmadrészt a szocialisták abban is reménykedhetnek, hogy Simort bűnbakká tehetik a megszorításokért. Simor a Bajnai-kormány által követett gazdaságpolitikát aktívan támogatta és támogatja – írja az Index.
hvg.hu/Index/MTI