2009. május. 22. 15:14 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 22. 14:54 Gazdaság

Már mutatkoznak a felemelkedés első jelei az orosz gazdaságban

Az orosz gazdaság helyzete egyelőre tovább romlik, a GDP az eredetileg tervezett 2,2 százalék helyett idén akár 8 százalékkal is visszaeshet, s az ipari termelés áprilisban rekord mértékben, 16,9 százalékkal csökkent az előző év áprilisához képest. Ugyanakkor a szakértők szerint már mutatkoznak a fellendülés első jelei.

A GDP várható visszaeséséről Elvira Nabiullina gazdasági fejlesztési miniszter nyilatkozott a minap a Bloomberg televíziónak, azzal, hogy a csökkenés legjobb esetben is 4 százalék lesz idén, s hó végén állnak majd rendelkezésre friss adatok.

Az idei év első negyedében 9,5 százalékkal esett a GDP: ehhez fogható adatot legutóbb 15 éve jegyeztek fel, s ezzel a G8 államai közül Oroszországban volt a legjelentősebb a csökkenés, s egyben 14 százalékkal a legmagasabb volt az infláció,  míg az ipari termelés csökkenése terén a G8-ban Oroszország Japán, Németország, és Franciaország mögött a negyedik helyre került.

Az ipari termelés az első negyedben 14,9 százalékkal csökkent, s e téren is legutóbb 15 éve mutatkozott hasonló visszaesés. Ugyanakkor az előző hónaphoz képest a csökkenés 8,1, márciusban a februárihoz képest még 11 százalékot tett ki.

Az ipari termelés ilyen arányú zuhanása a szakértőket is meglepte, ugyanis az egybehangzó prognózisok áprilisra éves összehasonlításban 12,4 százalékot jósoltak, noha mind a vasúti áruszállítás, mind az energiafogyasztás visszaesése előre jelezte a csökkenést - vélekedett Tatyjana Orlova, az ING elemzője.

Jaroszlav Liszovolik, a Deutsche Bank szakértője szerint a nagy csökkenési ütem azzal is összefügg, hogy az összehasonlítás alapjául szolgáló tavalyi áprilisban az ipari termelés 9 százalékkal nőtt. Mások szerint viszont az akkori nagy statisztikai növekedés az előző április viszonylag csekély teljesítményével függ össze.  

Idén áprilisban a feldolgozó iparágak termelése 25,1 százalékkal (márciusban 20,8 százalékkal) csökkent - ezen belül a legnagyobb mértékben a gáz- és hőszállító csövek gyártása 60,1, illetve 90,1 százalékkal, míg a bányászaté mindkét hónapban 11,8 százalékkal esett vissza. Nagyarányú növekedést csupán azok az iparágak értek el, amelyeknek termékeit szinte kizárólag az állami korporációk vásárolják. Növekedés - bár a korábbihoz képest lassuló tempóban - néhány élelmiszeripari ágazatban mutatkozott még.

Nabiullina ugyanakkor rámutatott, hogy a szezonális hatásoktól a minisztérium módszerei szerint megtisztított adatok szerint az ipari termelés márciusban 1,5, áprilisban 1,1 százalékkal esett vissza, s a csökkenés lassul. Április legvégén azt is elmondta: a vasúti áruszállítások és az áramfogyasztás adatai már némi javulást mutatnak. A minisztérium akkor 6-7,4 százalékra becsülte a GDP idei várható csökkenését.

Szakértők arra is rámutattak, hogy a rubel leértékelődése gyakorlatilag kimerítette a lehetőségeket, s nem lehet arra számítani, hogy további jelentős kedvező hatással lehet a versenyképességre, és nem nő még a fogyasztás sem.

A Kommerszant című gazdasági lap által megkérdezett szakértők mindezek ellenére egybehangzóan úgy vélekedtek: a válság nem mélyül tovább, a gazdaság elérte a mélypontot, s egy ideig még esetleg stagnálás mutatkozhat a jelenlegi szinten, de hamarosan megkezdődik a növekedés. Arra is rámutattak azonban, hogy az áprilisi adatok elkerülhetetlenül elbocsátási hullámot vonnak maguk után, ami növelni fogja a társadalmi feszültségeket, ami egyesek szerint robbanáshoz is vezethet.

Az első két májusi hét adatai azonban a közlések szerint már némi javulást mutatnak, nem utolsó sorban a hitelfelvételek megkönnyítése nyomán.

zöldhasú
Hirdetés