2009. május. 15. 12:22 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 15. 12:10 Gazdaság

Az euróövezeti GDP 2,5 százalékkal csökkent az első negyedévben

Az euróövezeti országok hazai összterméke átlagosan 2,5 százalékkal csökkent az első negyedévben az előző negyedhez képest, és 4,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól is, közölték az EU statisztikai hivatalában pénteken előzetes becslésként.

Negyedik negyedéve folytatódott a visszaesés egyik negyedévről a másikra, és a mostani volt a legnagyobb zuhanás e statisztika 1995-ös kezdése óta. Az elemzők 2,2 százalékos visszaesésre számítottak, éves összehasonlításban pedig 4,1 százalékos mínuszra a tavalyi utolsó negyedévi, 1,4 százalékos éves romlás után.
Most a piacon abban reménykednek, hogy a vártnál rosszabb GDP-alakulásra és a stabil, de rekord alacsony inflációra tekintettel az Európai Központi Bank (EKB) júniusban folytatja a kamatcsökkentést. A tizenkét havi infláció áprilisban is 0,6 százalékos volt az euróövezetben, ugyanannyi, mint márciusban. Az EKB legutóbb e hónap elején csökkentette alapkamatát, negyed százalékponttal 1,00 százalékra, újabb rekord mélységbe, és mennyiségi enyhítést, azaz elektronikus pénzhígítást is bejelentett euróban jegyzett, euróövezetben kibocsátott, fedezett kötvények vásárlására.

Az euróövezet már tavaly recesszióba került: a tavalyi második és harmadik negyedévben rendre 0,2-0,2 százalékkal, az utolsó negyedben 1,6 százalékkal csökkent a GDP az előző negyedhez képest, a pénteki felülvizsgálatok szerint. Éves összehasonlításban a tavalyi utolsó negyedben kezdődött a visszaesés. Az Európai Bizottság idénre 4,0 százalékos, jövőre 0,1 százalékos visszaesést jósol az euróövezeti gazdaságnak az átlag szintjén. Tavaly egész évben 0,8 százalékkal, tavalyelőtt 2,7 százalékkal, 2006-ban 2,9 százalékkal nőtt az euróövezeti tagországok összesített hazai összterméke.

Az Európai Bizottság szerint az euróövezeti országok összesített államháztartási hiánya idén 5,3 százalékos, jövőre 6,5 százalékos lehet az összes GDP-hez képest. Tavaly 1,9 százalékos, tavalyelőtt 0,6 százalékos volt az összesített hiány.

Az egész EU-ban az első negyedévben szintén 2,5 százalékkal csökkent a GDP-átlag az előző negyedhez képest. Az egész EU átlagában is negyedik negyedéve folytatódott a visszaesés: a tavaly második negyedben 0,1 százalékkal, a harmadikban 0,3 százalékkal, az utolsóban 1,5 százalékkal csökkent az össz-GDP az előző negyedhez képest. Éves összehasonlításban a visszaesés a tavalyi utolsó negyedben kezdődött, 1,4 százalékos mínusszal, és az idei első negyedévben a romlás 4,4 százalékosra gyorsult.

Az Európai Bizottság idénre 4,0 százalékos, jövőre 0,1 százalékos visszaesést jósol az egész EU-nak is az átlag szintjén. Tavaly egész évben 0,9 százalékkal, tavalyelőtt 2,9 százalékkal nőtt az EU-országok összesített hazai összterméke.

Az Európai Bizottság szerint az EU-tagországok összesített államháztartási hiánya idén 6,0 százalékos, jövőre 7,3 százalékos lehet az összes GDP-hez képest. Tavaly 2,3 százalékos, tavalyelőtt 0,9 százalékos volt az összesített hiány az egész EU-ban.

Az EU statisztikai hivatala eddig 18 EU-tagország eredményeit ismeri, és mindenütt csökkent a GDP az első negyedévben az előző negyedhez képest, kivéve Ciprust, ahol stagnált. A legnagyobb visszaesés  Szlovákiában és Lettországban volt: egyformán 11,2 százalékos, az EU statisztikai hivatalának tudomása szerint. A német GDP 3,8 százalékkal, a francia 1,2 százalékkal, az olasz 2,4 százalékkal, a brit 1,9 százalékkal, a spanyol 1,8 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedévhez képest.

Két vagy több egymást követő negyedévi visszaesés nyomán az első negyedévben recesszióban volt Ciprust kivéve mindegyik EU-tagország, ahonnan az EU statisztikai hivatala már ismeri az adatokat.

Éves összehasonlításban egy EU-tagországban nőtt a hazai össztermék az első negyedévben: Cipruson, 1,6 százalékkal, mindenütt másutt csökkent. A legnagyobb visszaesés Lettországban volt éves összehasonlításban: 18,6 százalékos. A német GDP 6,9 százalékkal, a francia 3,2 százalékkal, az olasz 5,9 százalékkal, a brit 4,1 százalékkal, a spanyol 2,9 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.

Az új EU-tagországok közül Csehországban 3,4 százalékos éves visszaesés következett a tavalyi utolsó negyedévi, 0,7 százalékos növekedésre, Szlovákiában 5,4 százalékos visszaesés volt 2,5 százalékos növekedés után, Romániában 6,4 százalékkal zuhant a GDP az egy évvel korábbi szintről, miután a tavalyi utolsó negyedben még 2,9 százalékos éves többletet mértek.

Az EU statisztikai hivatala szerint az Egyesült Államok gazdaságában az első negyedévben 1,6 százalékos visszaesés követte a tavalyi utolsó negyedévi, szintén 1,6 százalékos csökkenést negyedévről negyedévre, illetve éves összehasonlításban 2,6 százalékos visszaesés következett az előző negyedévi, 0,8 százalékos mínuszra.
zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.