Recessziós körkép: több országban rekordmértékű visszaesés
A szlovák gazdaság éves visszaesésével a leggyorsabban romló európai gazdaságok közé került. Csehországban, Németországban és Olaszországban rekordmértékű volt a GDP visszaesése, Franciaország hazai összterméke a várakozásoknak megfelelően 1,2 százalékkal csökkent. A román gazdaság kilencévi növekedés után került recesszióba.
Szlovákia hazai összterméke (GDP) az első negyedévben, 14,678 milliárd euró (4,22 billió forint), 5,4 százalékkal elmaradt a tavalyi első negyedévitől, jelentették a szlovák statisztikai hivatalban pénteken. Az elemzők csak 2,4 százalékos visszaesésre számítottak. Ez volt az első negatív negyedévi GDP-adat kilenc éven belül, utoljára 2000 első negyedében csökkent a szlovák GDP éves összehasonlításban. Tavaly az utolsó negyedévben a szlovák GDP 2,5 százalékkal nagyobb volt az egy évvel azelőttinél. Az éves visszaesés szezonális kiigazítással 6 százalékos volt az első negyedévben.
Szlovákia éves visszaesésével a leggyorsabban romló európai gazdaságok közé került, csak Románia (- 6,4 százalék), Németország (-6,9 százalék), Észtország (-15,6 százalék), Lettország (-18,6 százalék) és Litvánia (-10,9 százalék) produkált nagyobb visszaesést az egy évvel korábbihoz képest, negyedévről negyedévre viszont egyenest negatív Európa-bajnok lett, holtversenyben Lettországgal: a tavalyi utolsó negyedhez képest Szlovákiában és Lettországban egyforma, 11,2 százalékos ütemben zuhant a GDP, az EU statisztikai hivatalának számítása szerint. A tavalyi utolsó negyedben még 2,1 százalékkal bővült a szlovák GDP az előző negyedhez képest.
A szlovák központi bank 2,4 százalékos éves visszaesést jósol erre az évre, az Európai Bizottság 2,6 százalékos évi átlagos GDP-csökkenést, jövőre 0,7 százalékos növekedést valószínűsít Szlovákiának. Tavaly 6,4 százalékkal, tavalyelőtt 10,4 százalékos, rekord ütemben bővült a szlovák gazdaság.
A januárban euróövezeti taggá vált Szlovákiában a GDP-hez képest idén 4,7 százalékos, jövőre 5,4 százalékos államháztartási hiányra számít az Európai Bizottság.
Szakértők szerint a szlovák ipar és export autóipari túlsúlya okolható a mostani nagy visszaesésért, éppúgy, mint a korábbi nagy növekedésért. A francia Peugeot és a dél-koreai Kia 2006-os betelepülésével Szlovákia egy lakosra számítva a világ legnagyobb autógyártó országa lett, és a Volkswagen is gyárt régebb óta Szlovákiában. Az európai autópiac szinte összeomlott a nemzetközi gazdasági és pénzügyi válság miatt, és általában is a fő nyugat-európai exportpiacok a történetük egyik legnagyobb válságát élik át. Ehhez járult az év elején az orosz gázimportstop, amely miatt számos szlovák cégnél csökkent vagy leállt a termelés.
Szlovákiában áprilisban átlagosan 0,1 százalékkal alacsonyabbak voltak a fogyasztói árak, mint az előző hónapban, és 1,4 százalékkal magasabbak, mint egy évvel korábban, jelentették a szlovák statisztikai hivatalban szintén pénteken, EU-szabvány szerint számolva. A tizenkét havi infláció erősen lassult a márciusi 1,8 százalékról. Tavaly áprilisban 3,7 százalékos volt a tizenkét havi fogyasztóiár-emelkedés.
Csehország: rekordütemű visszaesés
Csehország hazai összterméke (GDP) az első negyedévben rekord ütemű romlással, 3,4 százalékkal elmaradt a tavalyi első negyedévitől, jelentették a cseh statisztikai hivatalban.
Az elemzők 2,4 százalékos mínuszra számítottak éves összehasonlításban, a tavalyi utolsó negyedévi, 0,7 százalékos éves többlet után. A pénteki adatközlés részleteket még nem tartalmazott, de szakértők bizonyosra veszik, hogy a nagy visszaesést az export zuhanása okozta. Azonban, mivel Csehországban az infláció csökken, a központi banknak módja van még további kamatcsökkentéssel némi támogatást adni.
Az Európai Bizottság erre az évre 2,7 százalékos visszaesést, jövőre 0,3 százalékos növekedést jósol a cseh gazdaságnak. Tavaly 3,1 százalékkal, tavalyelőtt 6,0 százalékkal nőtt a cseh GDP.
A Cseh Nemzeti Bankban pénteken úgy becsülték, hogy az államháztartási hiány idén a GDP 4,3 százalékára nő a tavalyi 1,5 százalékról, és jövőre 5,4 százalékra nő. Az idei becslés azonos az Európai Bizottság előrejelzésével, a jövő évi magasabb a 4,9 százalékos brüsszeli várakozásnál. A napokban alakult új kormány pénzügyminisztere 4,5-4,7 százalékot akar elérni jövőre.
Recesszióban a román gazdaság kilencévi növekedés után
Románia gazdasági teljesítménye 6,4 százalékkal elmaradt az első negyedévben a tavalyi első negyedévitől, jelentették az INS román statisztikai hivatalban pénteken. A bruttó hazai termék (GDP) az első negyedben a múlt év utolsó negyedévéhez lépest 2,6 százalékkal esett vissza. Az elemzők éves összehasonlításban csak 2,5 százalékos visszaesésre számítottak.
A tavalyi utolsó negyedben 3,4 százalékkal visszaesett a GDP a megelőző negyedévihez képest, ami arra utal, hogy a román gazdaság recesszióba süllyedt kilencévi folyamatos növekedés után. A múlt év egészében a román gazdaság még 7,1 százalékkal bővült, egyike volt az Európai Unió leggyorsabban növekvő gazdaságainak.
A romániai költségvetés első változatában még 2,5 százalékos idei évi növekedési ütemre számítottak, de a háztartások fogyasztásának év eleje óta bekövetkezett visszaesése és az ipari termelés márciusi, már a hatodik hónapja tartó csökkenése arra utal, hogy a román gazdaság is megszenvedi a globális válságot. Csökken a jelentősebb iparvállalatok teljesítménye, és a kormány a jó mezőgazdaság évtől remélheti csak a GDP visszaesési ütemének mérséklését.
A Nemzetközi Valutaalap, amely nemrégiben adta jóváhagyását a Romániának nyújtandó 12,9 milliárd eurós hitelkeretre, arra számít, hogy a román gazdaság az idén 4,1 százalékkal esik vissza.
Az euróövezeti országok hazai összterméke átlagosan 2,5 százalékkal csökkent az első negyedévben az előző negyedhez képest, és 4,6 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól is, közölték az EU statisztikai hivatalában pénteken előzetes becslésként.
Negyedik negyedéve folytatódott a visszaesés, és a mostani volt a legnagyobb negyedévről negyedévre e statisztika 1995-ös kezdése óta. Az elemzők 2,2 százalékos visszaesésre számítottak, éves összehasonlításban pedig 4,1 százalékos mínuszra.
Franciaország is recesszióban
Első negyedévi teljesítményével Franciaország is recesszióban volt. A francia hazai össztermék (GDP) az első negyedévben 1,2 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedhez képest, közölték a francia statisztikai hivatalban pénteken. Az elemzők is 1,2 százalékos visszaesésre számítottak. Ily módon - egymást követő negyedévi visszaesésekkel az előző negyedekhez képest - Franciaország is recesszióba süllyedt.
A tavalyi utolsó negyedben 1,5 százalékkal csökkent a GDP az előző negyedhez képest. A tavalyi harmadik negyedévben a korábbi becslés szerint sikerült volna 0,1 százalékos növekedést összekaparni, de ezt pénteken 0,2 százalékos visszaesésre módosította a hivatal. A tavalyi második negyedévben 0,4 százalékos GDP-csökkenés volt az előző negyedhez képest. Az eddigi hiedelemmel ellentétben tehát a francia gazdaságban is már - csakúgy, mint a német gazdaságban - negyedik negyedéve tartott a visszaesés, a recesszió már tavaly elkezdődött.
A francia központi bank április elején 0,8 százalékos első negyedévi visszaesést becsült a tavalyi utolsó negyedhez képest. A tavalyi első negyedévhez képest a visszaesés 3,2 százalékos volt. Az elemzők csak 2,5 százalékos mínuszra számítottak. A francia pénzügyminisztérium pénteken 3 százalékos visszaesést jósolt egész évre. Az Európai Bizottság is 3 százalékos idei, és 0,2 százalékos jövő évi GDP-csökkenést valószínűsít Franciaországnak. A francia gazdaság tavaly 0,7 százalékkal, tavalyelőtt 2,1 százalékkal bővült évi átlagban.
Németország egyre mélyebbre süllyed a recesszióba
Németország gazdasága az első negyedévben a legnagyobb ütemben romlott az ország 1990-es újraegyesítése óta, és a szövetségi köztársaságban az újraegyesítés előtt sem volt soha ennél rosszabb eredmény a korszerű adatszolgáltatás 1970-es kezdete óta.
A hazai össztermék (GDP) az első negyedévben 3,8 százalékkal csökkent a tavalyi utolsó negyedhez képest szezonális és naptári kiigazítással, változatlan áron, közölték a szövetségi statisztikai hivatalban pénteken első becslésként. Az elemzők 3,2 százalékos visszaesést vártak.
Részleteket még nem közöltek, de számok nélkül a statisztikusok megjegyezték, hogy az importnál jobban visszaeső kivitel és a csökkenő beruházások nyomták le a fő adatot, miközben a közületi és a hagyományosan gyenge lakossági fogyasztás némi támogatást adott. A köz- és a magánfogyasztás kissé nőtt a tavalyi utolsó negyedhez képest. Az első negyedévben a foglalkoztatottak száma 39,9 millió volt, 48 ezerrel, 0,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál, de kevesebb a tavalyi utolsó negyedévi 40,8 milliónál. A tavalyi utolsó negyedévben 2,2 százalékos volt a csökkenés az előző negyedhez képest, az volt az előző negatív rekord.
A GDP az első negyedévben 6,9 százalékkal kisebb volt naptári, azaz munkanap-kiigazítással, mint egy évvel azelőtt. Az elemzők 6,2 százalékos romlásra számítottak. Naptári kiigazítás nélkül 6,7 százalékos volt a visszaesés, a tavalyi utolsó negyedévi, 1,7 százalékos éves romlás után. A tavalyi utolsó negyedben 1,8 százalékkal csökkent a német GDP éves összehasonlításban, naptári kiigazítással.
Tavaly Németország hazai össztermékének növekedése 1,3 százalékra lassult a 2007-es 2,5 százalékról, illetve szezonális és naptári kiigazítással 1,0 százalékra a 2007-es 2,6 százalékról. Az Európai Bizottság idénre átlagosan 5,4 százalékos visszaesést, jövőre 0,3 százalékos növekedést jósol a német gazdaságnak. Németországban az első negyedében már negyedik negyedéve csökkent a GDP negyedévről negyedévre. A tavalyi második és harmadik negyedben rendre 0,5-0,5 százalékos GDP-csökkenést mértek az előző negyedévhez képest. Ezt követte az utolsó negyedévi 2,2 százalékos, majd az idei első negyedévi 3,8 százalékos, gyorsuló visszaesés. A recesszió nemzetközileg elfogadott definíciója egymást követő két negyedévi visszaesés, negyedéves összehasonlításban.
Olaszország: 5,9 százalékos éves szintű visszaesés az első negyedben
Az olasz gazdaság teljesítménye az év első negyedében 2,4 százalékkal maradt el a megelőző negyedévi teljesítménytől és 5,9 százalékkal állt az egy évvel korábbi szint alatt - tette közzé előzetes adatait pénteken az olasz nemzeti statisztikai hivatal. Az Istat szerint az olasz bruttó hazai termék 29 év óta, azóta, hogy a hivatal a jelenlegi módszertan alapján számítja az adatot, nem zuhant olyan gyors ütemben, mint ez év első negyedében. Az adatok alapján a szakértők megerősítve látják a véleményt, miszerint az olasz gazdaság a II. világháború utáni évek legsúlyosabb recessziója felé tart.
Az év első negyedévének GDP csökkenése meghaladja a szakértői várakozásokban szereplő, előző negyedévhez viszonyított 1,8 százalékos, illetve a múlt év azonos időszakához viszonyított 5 százalékos visszaesést.
Az olasz gazdaság teljesítménye a múlt év utolsó negyedében is visszaesett, akkor a lefelé módosított végleges adatok szerint 2,1 százalékos volt a GDP negyedéves csökkenése.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.