2009. március. 16. 12:09 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 16. 11:55 Gazdaság

Barroso Londonban a protekcionizmus ellen lépett fel

„Sehova sem vezető zsákutcába” jutna az Európai Unió, ha a jelenlegi válságra protekcionizmussal válaszolnának a tagállamok – mondta hétfőn Londonban az EU brüsszeli bizottságának elnöke.

José Manuel Barroso, aki Gordon Brown brit kormányfővel tárgyalt a Downing Streeten az uniós vezetők brüsszeli találkozója előtt, közös sajtótájékoztatójukon kijelentette: ez az első ilyen jellegű, világgazdasági szinten „szinkronban zajló” válság, de van belőle kiút.

Barroso szerint azonban ez a kiút nem a „gazdasági nacionalizmuson” keresztül vezet. A brüsszeli bizottság vezetője azt mondta: az integrált, egységes belső EU-piac léte önmaga minden egyes uniós állampolgár éves jövedelmét átlagosan csaknem 500 euróval növeli.

A bizottsági elnök az eddig elhatározott válságellenes lépésekről szólva hangsúlyozta: az EU-tagállamok „legalább” 400 milliárd eurós – az együttes hazai össztermék értékének 3,3 százalékát kitevő – gazdaságélénkítő kiadást hajtanak végre 2009-2010-ben.

Gordon Brown a sajtótájékoztatón ismét felidézte azt a tervet, hogy az eddigi és a jövőbeni gazdaságélénkítő lépéseket a Nemzetközi Valutaalap (IMF) minősítené.

Ez az elképzelés szerepelt a húsz legnagyobb fejlett és feltörekvő gazdaság (G20) hétvégi angliai pénzügyminiszteri tanácskozásának záróközleményében is, első hivatalos utalásként arra, hogy a világ vezető hatalmai globális felügyeleti szereppel ruháznák fel a valutaalapot.

Barroso a londoni sajtótájékoztatón kijelentette: véget kell vetni „a homályos banki praktikáknak”, és ismét meg kell honosítani az etikát a pénzügyi rendszerben. „Az emberek dühösek Európában” azért, ami a bankrendszerben történt, ezért van szükség a tervezett erőteljesebb szabályozásra, amely kiterjed a bankvezetői javadalmazási rendszerre is – fogalmazott az uniós bizottság vezetője.

zöldhasú
Hirdetés