New York-i tőzsde: további csökkenést várnak
Nem számítanak semmi jóra a jövő héten a New York-i értéktőzsde alakulása szempontjából a szakértők, akik szerint folytatódik a lejtmenet.
A New York-i tőzsdemutatók várható gyengülését továbbra is részben a banki részvények, valamint a General Motors papírjai okozzák majd. Pénteken a technológiai papírokkal telített Nasdaq Composite index 0,4 százalék (5,74 pont) gyengüléssel 1293,85 ponton fejezte be a napot. A 30 vezető ipari részvény DJIA mutatója 6626,94 ponton zárt 0,5 százalék (32,50 pont) növekedéssel.
Napközben a DJIA index 12 éves mélyponton, a Nasdaq mutatója 2003 márciusa óta legalacsonyabb szinten is állt. A héten a DJIA indexe 6,2 százalékkal gyengült, a Nasdaq mutatója 6,1 százalékkal süllyedt. A jövő héten tartják Detroitban a General Motors (GM), a Chrysler és az amerikai autóipari dolgozók szervezetének találkozóját.
Erre azután kerül sor, hogy pénteken a General Motors Corp. részvényára 75 éves mélypontra került részben cég egyre bizonytalanabb jövőjével kapcsolatos aggodalmak hatására. A GM árfolyama pénteken este 1,40 dollárra hanyatlott. Ilyen alacsonyan 1933. május 23. óta nem állt. A detroiti székhelyű autógyártó árfolyama különösen az elmúlt egy évben esett jelentősen azokra az aggodalmakra, hogy életképes-e egyáltalán az amerikai járműipar, miközben a kereslet mérséklődése miatt jelentősen esnek az eladások.
A GM árfolyama bő egy hónapja még 3,50 dollár volt, egy éve pedig 25,54 dollár. A cég csütörtökön azt közölte, hogy ha nem lesz képes a sikeres átszervezésre, és amennyiben a hitelezőket tulajdonossá tévő pénzügyi terve nem működőképes, akkor az amerikai csődtörvény értelmében felszámolásra kényszerülhet. A Deutsche Bank vezető amerikai gazdasági elemzője, Joseph LaVorgna azt mondta, hogy a GM csődje négy százalékponttal csökkentené az amerikai hazai összterméket, amelynek a kétharmadát a lakossági kiadások adják.
A jövő héten kedden szólal fel egy fórumon Ben Bernanke, a Fed vezetője. A befektetőket elsősorban az izgatja, hogy mit mond majd Bernanke az amerikai gazdaság helyzetéről és a bankok kilátásáról. A pénzintézetek jövője kapcsán igen sok a találgatás. Sokan attól tartanak ugyanis, hogy a pénzügyi rendszer egykori alappillérjeinek számító bankok egy részét államosíthatják.
Részben az államosítástól való félelem miatt, illetve a bank pénzügyi stabilitásával kapcsolatos aggodalmakra a héten egy dollár alá esett a Citigroup árfolyama. A Citigroup piaci értéke 270 milliárd dollár volt két éve. Jelenleg ez alig haladja meg az 5,4 milliárd dollárt.
Csütörtökön ismertetik a februári amerikai kiskereskedelmi eladások alakulására vonatkozó számot. A Reuters által megkérdezett elemzők 0,5 százalékos csökkenésre számítanak a januári – nagy meglepetést keltő – 1 százalékos emelkedés után. A márciusi előzetes fogyasztói bizalomindex – az elemzők szerint – 55,0 pontra hanyatlott a februári 56,3 pontról. Ezt az adatot pénteken hozzák nyilvánosságra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.