2009. február. 23. 16:00 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 23. 17:38 Gazdaság

Forint, korona, zloty: "felbeszélt" valuták

A kelet-európai jegybankok illetékesei hétfőn a jelek szerint összehangoltan hajtottak végre szóbeli intervenciót valutájuk árfolyamának fölerősítésére - írta a Reuters hírügynökség. Devizakereskedőkre hivatkozva azt is közölte, hogy jelentősebb banki euróeladásokra is sor került.

A cseh korona, a lengyel zloty és a forint is erősödött ennek hatására, 1-3 százalék körüli mértékben. A forint 3 százalékos javulását az is támogatta, hogy a Magyar Nemzeti Bank a hétfői kamatdöntésével változatlanul, 9,50 százalékon hagyta alapkamatát.

A kelet-európai bankok minden gondja kezelhető, és az Európai Uniónak növelnie kellene gazdasági támogatási alapjának méretét az új tagok számára - jelentette ki Ewald Nowotny, az Európai Központi Bank kormányzótanácsának tagja a valutagyengülés kapcsán, de hozzátette, hogy szerinte "az eddigi üzleti modellnek vége, meg kell változtatni".

Nowotny szerint, "olyan bankmodell kell, amely óvatosabb és korlátozza a devizahitelezést. Ez egyben azt is jelentené, hogy nem lesz 30-40 százalékos hitelnövekedési ráta, de hosszabb távon stabilabb bankrendszerünk lenne".

Zdenek Tuma cseh jegybankelnök Prágában kijelentette, hogy a korona eddigi gyengülését nem támasztják alá a gazdasági alapok. Tény, hogy az egyeztetés jelenleg intenzívebb, mint máskor, és osztjuk azt a véleményt, hogy az árfolyamok esése számos országban nem felel meg a valós gazdasági helyzetnek. Egyetértettünk, hogy hasonló módon kommentáljuk a fejleményeket, és folytatjuk a szokásosnál intenzívebb párbeszédet - mondta a cseh központi bank elnöke a Reutersnek, megerősítve, hogy a térségi központi bankok egyeztették a hétfői szóbeli beavatkozást, és ezentúl is ezt fogják tenni. Úgy vélte, hogy a cseh korona gyengülését részben az export csökkenése is magyarázza.

A lengyel jegybank elnöke, Slawomir Skryzpek azt mondta, hogy a bank kész megtenni azokat a lépéseket, melyek révén megelőzhető a lengyel gazdasági helyzet további romlása. Varsóban is elhangzott: a makrogazdasági helyzet nem indokolja a zlotyi árfolyamának nagy romlását.

A román központi bank elnöke, Mugur Isarescu arról beszélt, hogy "nem zárható ki az árfolyam-emelkedés sem". Kijelentette, hogy a jegybank kész a beavatkozásra. Azt mondta, a lej jelenlegi árfolyama fenntartható, tekintve a költségvetést, a mérsékeltebb béremelési terveket és a folyómérleg kiigazítását.

A Magyar Nemzeti Bank elnöke, Simor András a bank hétfői kamatdöntése után azt mondta, hogy "a monetáris tanács ezentúl is figyelembe veszi a pénzügyi stabilitás szükségességét". Utalt arra is, hogy a térségi központi bankok vezetői a múlt héten konzultáltak egymással, a témák közül az euróövezeti csatlakozást említette.
    
Egy elemzői vélemény szerint az üzenetekből az is kiérezhető, hogy a jegybanki kamatok emelkedhetnek, még ha a gazdasági és az inflációs helyzet inkább a kamatcsökkentést indokolna is. A cseh jegybankelnök a maga részéről nem is titkolta hétfőn, hogy a túlzott árfolyamcsökkenés kamatemelésre kényszerítheti a bankot, tette hozzá a Dow Jones hírügynökség.

zöldhasú
Hirdetés