Kovács Árpád: nem lehet százezres nagyságrendben lakást elkobozni
A gazdasági válság időszakában mindent meg kell tenni az emberek munkában tartásáért, mivel a munkanélküliség eszkalálódásának jelentős pénzügyi és társadalmi költségei lennének – jelentette ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke.
Kovács Árpád ÁSZ-elnök. Segíteni azon, akinek van piaca, de nincs pénze © Stiller Ákos |
Olyan pénzügyi lépésekre van szükség szerinte, amelyek elősegítik az olyan vállalkozások működését, amelyeknek van piacuk, de jelenleg finanszírozási nehézségekkel küzdenek, s támogatják a sikeresnek látszó reorganizációkat, a beruházni és fejleszteni képes cégeket. Ugyanakkor súlyos tévedés lenne a fekete- és a szürkegazdaság eltűrése, ahogy az a kilencvenes évek elején történt – mondta Kovács Árpád a Csongrád Megyei Jogásznapon tartott előadásán. A válságkezelés sikere nagymértékben függ attól, hogy a magyar pénzügyi rendszerrel mi történik – vélekedett.
Bár a pénzügyi szektor számára a külföldi finanszírozás és tőketámogatás rendelkezésre áll, a jövedelmezőség mérséklődése miatt nagy a kockázata a likviditás és a profittermelő képesség további romlásának – vélekedett Kovács Árpád. Szerinte a kialakult helyzetben számítani kell a magyar pénzügyi szektor hitelkockázatainak növekedésére is. Figyelmeztető jel a lakossági adósságszolgálat magas szintje és ennek további növekedése. Kovács elsősorban a lakáshitel-piacon lát veszélyeket. „Nem lehet százezres nagyságrendben lakást elkobozni” Az államnak oly módon kell beavatkoznia, hogy átvállalja a terhek egy részét, elősegíti a hitelek átütemezését – mondta az ÁSZ elnöke.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.