A Washington-Peking vita és a kínai pénzügyi tömegpusztító fegyver
A párizsi Le Monde szerint az új amerikai adminisztráció részéről „pénzügyi hadüzenettel” ért fel az a Kína címére intézett vád, hogy Peking kereskedelmi előnyök végett „manipulálja valutáját”. Az amerikai lapok is arról cikkeztek, hogy „Obama kemény hangot ütött meg Kínával kapcsolatban”, amikor Timothy Geithner, az új elnök által kiválasztott pénzügyminiszter főnöke álláspontját ismertetve ezt a kifejezést alkalmazta – írja Baracs Dénes, az MTI elemzője.
100 kínai jüan. A felszínen ez a vita tárgya © Wikipedia.org |
Kenneth Liberthal, Bill Clinton volt amerikai elnök egyik szakértője pedig megjegyezte, hogy amennyiben az Obama-kormányzatnak sikerül jobb képet kialakítani az Egyesült Államokról a világban, az nehezítheti Peking számára, hogy „az amerikai befolyás alternatívájaként” lépjen fel a világ különböző részein. Szerinte a kínaiak feltehetően azon kevesek közé tartoztak, akik sajnálták George W. Bush távozását, és aggódva fogadták Obama érkezését.
A protokoll nyelvét tökéletesen értő és kifinomultan alkalmazó Kína a maga részéről három napig várt, amíg Jang Csie-cse (Yang Jiechi) külügyminiszter, Peking kapcsolaterősítő szándékát közlendő, felhívta új amerikai kollégáját, Hillary Clintont. A volt first ladyt Peking aligha sorolta legfőbb washingtoni barátai közé. A kínai fővárosban még jól emlékeznek a nemzetközi nőkongresszuson 1995-ben elmondott, az emberi jogok mellett harcosan kiálló beszédére.
Százdollárosok. Túl sok van kínai kezekben © sxc.hu |
A jüan „manipulációjára” történő utalás főleg azért aggaszthatja Pekinget, mert ennek hivatalos kongresszusi kinyilvánítása esetén Washingtonnak eljárást kell indítania, ami diplomáciai lépésekkel kezdődik, és elvezethet akár protekcionista intézkedésekig, védővámok bevezetéséig is. A Bush-kormányzat 2006-ban egy hivatalos jelentés tervezetében már szerepeltette az ominózus szót, de az utolsó pillanatban visszatáncolt.
Az ok ugyanaz volt, mint ami most is a kereskedelmi háború kirobbantása ellen szól. Az olcsó kínai export padlóra küldte ugyan az amerikai ipar számos ágazatát; másfelől viszont nem csupán azt tette lehetővé, hogy Kína óriási többletet halmozzon fel a kétoldalú kereskedelemben, hanem azt is, hogy Amerika első számú hitelezőjévé váljon. Peking ugyanis a többletet következetesen amerikai állampapírokba fektette.
A Kínai Nemzeti Bank amerikai államkötvény-állományát ma 700 milliárd dollárra becsülik. Obama elnök pénzügyi ösztönző csomagjára 800 milliárd dollárt szán, ami azt jelenti, hogy a válságellenes programot – tetszik, nem tetszik – Kína ellenében nehéz lenne végigvinni, hiszen ha az csökkentené vagy netán felfüggesztené amerikai jegyzéseit, a washingtoni költségvetési hiány finanszírozása hosszú távon jelentősen megdrágulna, a válság még jobban elhúzódna. A Le Monde szerint a Fehér Háznak tudnia kell, hogy ezen a téren Kínának valóságos pénzügyi „tömegpusztító fegyvere” van.
A jüan felértékelésére irányuló nyomás időszerűségét viszont mára csökkentette, hogy 2005 óta a kínai valuta némileg erősödött a dollárral szemben: három éve még 8,4 jüant adtak egy zöldhasúért, idén januárban már csak 6,85 jüant. Ez és a kínai válság már visszafogta a kínai többlet növekedésének ütemét. Washingtonnak nem lehet érdeke az sem, hogy fokozza a kínai gazdaság nyomasztó gondjait: ki akarja tönkretenni első számú finanszírozóját? Nem véletlen, hogy az elsősorban valutaszakértőként ismert Timothy Geithner sokat elemzett írásos nyilatkozatában azt is leszögezte: a kormányzat gondosan mérlegeli, „mikor és hogyan vesse fel” a kérdést, elkerülendő, hogy az „több kárt okozzon, mint hasznot.”
Peking a maga részéről ugyancsak árnyaltan kezelte a vitát. Miközben a szakágazatok – a kereskedelmi minisztérium és a nemzeti bank – visszautasították a valutamanipuláció vádját, a sajtó az Obama által választott pénzügyminiszter szavaiból a kínai-amerikai együttműködés folytatásra vonatkozó megjegyzéseket emelte ki. Amikor pedig a kínai külügyminiszter amerikai kollégájának telefonált, azt hangsúlyozta, hogy Peking „kész együttműködni abban, hogy a kétoldalú kapcsolatokat stratégiai és hosszú távú perspektívában fogják fel és ápolják”. Ez ugyanolyan gondos formula, mint amilyen körültekintően történt az időpont kiválasztása a két ország közötti hivatalos kapcsolatok felvételének harmincadik évfordulója.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.