A Gazprom nem fizet kártérítést
Elutasította az orosz-ukrán gázvita miatt elmaradt gázszállítások miatt a Gazprommal szemben támasztott követeléseket, köztük konkréten a német E.ON Ruhrgas követelését az orosz állami energiakonszern elnökhelyettese.
Alekszandr Medvegyev a Handelsblatt című német üzleti napilapban megjelent interjúban hangoztatta, hogy a "gázstoppot" Ukrajna kényszerítette ki. Ezen túlmenően a Gazprom mindent megtett annak érdekében, hogy Ukrajnát megkerülve eleget tegyen szállítási kötelezettségeinek - fogalmazott Medvegyev.
A Gazprom elnökhelyettese kijelentette, hogy rendkívül meglepte őt az E.ON Ruhrgas kártérítési követelése, hisz - mint emlékeztetett - a német konszern nem csupán a Gazprom egyik fő részvényese, hanem régi partnere is. "Ezért az ilyen konfliktusokat egymás között kellett volna tisztáznunk, nem pedig bíróságokon vagy a médián keresztül" - hangoztatta Medvegyev, aki szerint az E.ON egyetlen fogyasztója sem szenvedett a gázkonfliktus miatt. Mindennek alapján a német konszern kártérítési követelését jogtalannak nevezte.
Az interjúban Alekszandr Medvegyev megerősítette, hogy a Gazprom az európai kártérítési követelésekkel szemben vis maiorra hivatkozik. "A helyzet rosszabb volt számunkra, mint egy földrengés" - állította az orosz vállalat második embere. A Gazprom tehetetlenül állt az "egyértelműen és egyedül Ukrajna által vezényelt" konfliktussal szemben, semmit nem tudott tenni annak elhárítása érdekében. "Teljes egészében a Viktor Juscsenko államfő és Julia Timosenko miniszterelnök közötti belső ukrán hatalmi harc túszaivá váltunk" - jelentette ki Medvegyev.
Medvegyev nyomatékosan hangsúlyozta, hogy a Gazprom megbízható partner volt, s az is marad. Szavai szerint a konszern mindent megtett annak érdekében, hogy hasonló konfliktus a jövőben ne fordulhasson elő. Ennek kapcsán utalt az Ukrajnával kötött két hosszú távú megállapodásra. "Ennek kell megakadályoznia azt, hogy minden évben egy új konfliktus törjön ki" - állította Medvegyev.
A Gazprom elnökhelyettese szerint a legutóbbi válság bizonyította, hogy a Gazprom és európai partnerei között hosszú távra szóló szállítási szerződésekre van szükség. Második legfőbb tanulságként pedig azt említette, hogy az az energiacharta, amelyet Európa akart Oroszországra kényszeríteni, halott csecsemőnek bizonyult".
Az orosz gázipari konszern második embere az interjúban állást foglalt az Oroszországot Németországgal összekötő Balti-tengeri vezeték mielőbbi megépítése mellett. Annak a nézetnek adott hangot ugyanakkor, hogy Ukrajna tranzitországként teljes mértékben soha nem helyettesíthető. Medvegyev szerint Európának 2030-tól évente a mai mennyiségnél legkevesebb 150 milliárd köbméterrel több gázra lesz szüksége, s a három tervezett vezeték - azaz a Balti-tengeri vezeték, a Nabucco és a Déli Áramlat - megépülése esetén összesen csak 110 milliárd köbméterrel több földgázt tud majd szállítani.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.