2009. január. 27. 18:50 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 27. 19:01 Gazdaság

Nabucco-csúcs: csak 2015-ben lehet gáz a vezetékekben

A részt vevő országok mindent megtesznek azért, hogy június közepéig elfogadják a kormányközi megállapodást. Ezt követően pedig megkísérelnek előzetes megállapodást kötni a forrásországokkal - mondta magyar kormányfő a csúcs záró sajtótájékoztatóján.

A keddi budapesti Nabucco-csúcs legnagyobb eredményének azt nevezte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, hogy a projekt kimozdult a több éve tartó holtpontról. A résztvevők a gázvezeték előfinanszírozásáról nem egyeztek meg, az Európai Unió energiaügyi biztosa szerint az Európai Bizottság szerdán dönthet arról, támogatja-e 200-300 millió euróval a program indulását. A biztos szerint a vezetéken a tervezett 2013 helyett csak 2015-ben indulhat meg a szállítás. Budapesten a tanácskozás résztvevői a projektet támogató nyilatkozatot fogadtak el.

Gyurcsány Ferenc kormányfő közölte, arra törekednek, hogy az unió a Nabucco-programot a legfontosabb programjai között szerepeltetve azt finanszírozza is, első, induló lépésként legalább 200-300 millió eurós összeggel.
   

© Stiller Ákos
























A miniszterelnök további célnak azt nevezte, hogy a Nabucco-projekt összességében kétmilliárd euró uniós támogatást kapjon. Kifejtette, még létezik az európai energiai vasfüggöny, amelyet le kell bontani. Úgy vélte, a forrásországok nemcsak gázt akarnak eladni Európának, a kontinenstől stratégiai, ezen belül technológiai, kutatás-fejlesztési és oktatási támogatást is várnak. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, a Nabucco nem tisztán üzleti projekt, hanem egy nagy, közös európai vállalkozás is.
   
A konferencián, amelyen 12 ország állam-, illetve kormányfői, szakminiszterei, továbbá nemzetközi szervezetek, pénzintézetek vezetői vettek részt, minden résztvevő úgy nyilatkozott, hogy elkötelezett a projekt mellett. 
   
Andris Piebalgs, az unió energiaügyi biztosa úgy vélte, minden feltétel megvan ahhoz, hogy 2015-ben meginduljon a gázszállítás a nemzetközi vezetéken. Igaz, ehhez március végére el kell készülnie a Nabuccóval kapcsolatos kormányközi megállapodás végleges szövegének - mondta. A biztos úgy vélte, szerda délutánra megszülethet az Európai Bizottság döntése arról, kaphat-e 200-300 millió eurós támogatást a Nabucco-projekt. A döntést még az Európai Tanácsnak és az Európai Parlamentnek is jóvá kell hagynia.
   
Mi is ez?
A Nabucco-terv lényege, hogy Oroszország megkerülésével lehessen földgázt juttatni a Közép-Keletről Közép-Európába, s ezzel meg lehetne oldani a térség jelenlegi kiszolgáltatottságát. Az elképzelés fő problémája, hogy ki tölti meg gázzal a majdani vezetéket. Azerbajdzsán eddig nem mondta ki a végső igent, a térség valódi gázhatalma, Irán igen ellentmondásos viszonyban áll a célpiacok országaival, Türkmenisztán pedig problémásnak látja a szállítás lehetséges útvonalait. Ugyanakkor – mint a konferenciát kezdeményező Gyurcsány Ferenc mondta – azt tapasztalható a helyszínen, hogy Azerbajdzsán és Türkmenisztán számára Európa felértékelődött, ezért közös fellépéssel sokat lehetne elérni náluk. További részletek itt olvashatók.
Andris Piebalgs a kétmilliárd eurós támogatásról elmondta, erre nincs szükség, hiszen a Nabucco konzorciumban részt vevő hat cég képes előteremteni a szükséges tőkét. Philippe Maystadt, az Európai Beruházási Bank (EIB) elnöke a találkozón elmondta, a projekt 25 százalékát is hajlandóak finanszírozni. Thomas Mirow, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) elnöke közölte, elvben készek részt vállalni a finanszírozásában, de látni szeretnék az aláírt kormányközi megállapodást és a beruházásokkal kapcsolatos szerződéseket.
   
A finanszírozás további feltételeként megemlítette, hogy a beruházásnak környezetbarátnak, hosszú távon nyereségesnek kell lennie, építése során korrektül kell eljárni. A csővezeték költsége a legújabb számítások szerint elérheti a 9-10 milliárd eurót.
   
Reinhard Mitschek, a Nabucco-konzorcium ügyvezető igazgatója szerint nem a finanszírozás az igazi kérdés, hanem a jogi keretek és a gázforrások meghatározása. Ilham Aliyev, Azerbajdzsán elnöke elmondta, országa mindig is támogatta a Nabucco-projektet. Kifejtette, Azerbajdzsánnak nincs szüksége pénzügyi támogatásra, ám mindig fontosnak tartotta, hogy megbízható szállító legyen, s ilyen lesz a jövőben is. Nika Gilauri, Grúzia első miniszterelnök-helyettese kifejtette, országa teljes mértékben kiáll a Nabucco-projekt mellett, s megbízható szállító lesz.
   
Mirek Topolánek, az unió soros elnökségét betöltő Csehország miniszterelnöke elmondta, hogy a vezeték megépítése a kontinens biztonságát és békéjét is szolgálja. Szorgalmazta, hogy az unió a projekttel összefüggésben  mutassa meg, közös energiapolitikában gondolkodik, gyorsan és összehangoltan tud cselekedni. Hangsúlyozta, hogy a Nabucco nem oroszellenes projekt, Európa a saját érdekében építi meg a vezetéket. 
   
Az Európai Bizottság elkötelezett a projekt mellett - hangsúlyozta Jose Manuel Barroso, a Bizottság elnöke a csúcsra küldött üzenetében. Utalt az év elején kialakult gázválságra és köszönetet mondott Magyarországnak az e helyzetben tanúsított szolidaritásáért.    
   
Szameh Fahmi egyiptomi olajipari miniszter szerint a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság hatása érezhető a földgáz- és kőolajiparban is, a vállalatok tervezett projekteket halasztanak el. Ezért szükség van a kormányok és a pénzintézetek támogatására - mondta. Szergej Sztanisev bolgár miniszterelnök felszólalásában úgy vélte, a megvalósulás fontosabb mint az, hogy mikor térül meg a beruházás.
   
Hilmi Güler török energiaügyi miniszter elmondta, hogy Törökország első lépésben a jelenlegi hálózatával is ki tudja szolgálni belső igényeit, ám ettől függetlenül elkötelezett a Nabucco-projekt mellett. Nagyon fontosnak nevezte a múlt héten Brüsszelben megkezdődött, a kormányközi megállapodás szövegét előkészítő és véglegesítő konferenciát, s reményét fejezte ki: a következő hónapokban Törökországban találkoznak az érdekelt felek, hogy aláírják ezt a megállapodást.
   
Matthew Bryza, az amerikai elnök megbízottja, helyettes külügyi államtitkár elmondta, stratégiailag fontosnak tartják a projektet Európa számára, s bár közvetlenül az Egyesült Államok nem érintett benne, támogatják a megvalósulását.
   
A csúcstalálkozón résztvevő nyilatkozatot fogadtak el, amely egyebek mellett bátorítja a közvetlen külföldi tőkeberuházásokat a forrás- és tranzitországokban, valamint sürgeti az érintett felek közötti hatékony energetikai partnerségi együttműködés kialakítását. A Fidesz szerint a Nabucco-konferencia üzenete az, hogy a kormány is belátta a gázvezeték elsődlegességét.
zöldhasú
Hirdetés