Nabucco-csúcs: az előfinanszírozás megteremtése a fő cél
A Nabucco-beruházás előfinanszírozásának megteremtését tekinti a magyar miniszterelnök a magyar kezdeményezésre kedden Budapesten kezdődő nemzetközi csúcskonferencia egyik fő céljának.
A Nabucco gázvezeték tervezett nyomvonala. Déli kerülő © wordpress |
A 2002-ben kezdeményezett új európai gázvezeték nemcsak a politikai kockázatot jelentő Ukrajnát kerülné el, hanem új gázforrások bevonását is jelentené.
A tervezett 3330 kilométer hosszú, maximálisan 31 milliárd köbméter kapacitású vezeték a törökországi Erzurumból Oroszországot és Ukrajnát kikerülve szállítana földgázt Ausztriáig Törökországon, Bulgárián, Románián és Magyarországon keresztül és iraki, iráni, azerbajdzsáni, kazahsztáni, türkmenisztáni és egyiptomi földgázt juttathatna el Európába. A projekt 2009-2010-ben indulna és 2013-ra fejeződne be és a legfrissebb becslések szerint a költsége elérheti akár 8 milliárd eurót.
Sajtóinformációk szerint az Európai Unió politikai támogatásáról biztosította a projektet, és az Unió bankja, az Európai Beruházási Bank (EIB) jelezte, hogy részt kíván venni a beruházás finanszírozásában. Ez azonban függ a konkrét kivitelezési tervek minőségétől.
Mivel a Nabucco céljai az EIB több prioritásával is egybeesnek (például azzal, hogy uniós főberuházásnak is minősül, továbbá azzal, hogy energiaprojekt), elvben akár a forrásigény 75 százalékát is állhatja. Ezt azonban a bank vezetői korábbi nyilatkozataikban is valószínűtlennek tartották. Hivatalosan egyébként nem az EIB kezdeményezi annak eldöntését, hogy mekkora részt vállal a finanszírozásból. Az eljárásrend szerint a kivitelező konzorciumnak kell kérelmeznie, hogy a bank járuljon hozzá az anyagi terhek csökkentéséhez.
Mindez azonban nem zárja ki, hogy az EIB, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) és esetleg más résztvevők előtt a vezető nemzetközi finanszírozója legyen a projektnek.
A Nabucco-projektben eredetileg az érintett országokban működő gázipari vállalatok vesznek részt: a török Botas Corp., a bolgár Bulgargaz, a román Transgaz SA, a magyar és az osztrák OMV Gas International GmbH.. A vezeték kiépítésére a cégek közös projekttársaságot alapítottak bécsi székhellyel, a Nabucco Gas Pipeline Internationalt GmbH néven. A konzorciumhoz 2008-ban csatlakozott a német RWE energiacég.
Jelenleg évi 160-180 milliárd köbméter csak orosz eredetű földgáz érkezik Európába Ukrajnán keresztül a Testvériség gázvezetéken, döntően közép- és kelet-európai országokba.
Az immár sokadik ukrán-orosz gázvita nyomán kialakult januári ellátási válság igazolja azt, hogy a közép- és a kelet-európai térség országainak Ukrajnát elkerülve új gázforrásokat után kell néznie.
Ugyanakkor a szakemberek hangsúlyozzák azt is, hogy fontos a térség gázvezetékeinek összekapcsolása, és megfelelő kapacitású földalatti gáztárolók kiépítése.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.