2009. január. 25. 18:16 MTI Utolsó frissítés: 2009. január. 25. 18:07 Gazdaság

Nabucco: hogyan lehet megszüntetni az orosz függőséget?

Az európai gázfogyasztó országok, valamint a Kaszpi térségbeli ellátó államok ma már minden korábbinál inkább tisztában vannak azzal, hogy közös, létfontosságú érdekük az orosz gázszállításoktól, illetve gáztranzittól való függőség elkerülése, írta Vladimir Socor amerikai Közép-Európa-szakértő a budapesti Nabucco-értekezlet előtt.

Oroszországnak az a döntése, hogy januárban felfüggesztette az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázszállítást, Moszkva feltevése ellenére ismét előtérbe helyezte annak a szükségszerűségét, hogy a Nabucco vezetékkel közvetlen kapcsolatot kell teremteni az európai fogyasztók és a Kaszpi térség között, vélte a washingtoni Jamestown Alapítvány kutatója az Eurasia Daily Monitor című kiadványban megjelent írásában. 
   
Rámutatott, hogy a Grúzia elleni orosz invázió, valamint a nemzetközi pénzügyi piacok válsága arra serkentette az Európai Uniót, hogy valóban történjen előrelépés a Nabucco ügyében. Az invázió megmutatta, hogy nélkülözhetetlen az európai energiatranzit számára a dél-kaukázusi folyosó. Világossá vált, a folyosót fejleszteni kell, ahelyett, hogy engednék Oroszországnak, hogy elfojtsa azt. Nem sokkal később, a globális pénzügyi válság nyomán pedig az vált nyilvánvalóvá: nem lehet engedni, hogy a stratégiai energiabiztonsági tervek sorsát kizárólag a piaci erők határozzák meg.
   
"Megváltozott a mentalitás, megerősödött annak a szüksége, hogy  az állami és a magánszektor partnerként működjön együtt az ilyen programok megvalósításában", írta a szakértő. Vladimir Socor megítélése szerint a budapesti Nabucco értekezlet célja annak demonstrálása, hogy a vállalkozás minden szinten támogatást élvez, a politikai szereplők, a beruházók, valamint az gáztermelő államok részéről egyaránt. Az amerikai szakértő szerint a Törökországon, Bulgárián, Románián, Magyarországon és Ausztrián át haladó tervezett vezetékágba elsősorban azerbajdzsáni (első fázis) és türkmenisztáni (későbbi fázis) gáz kerülne Grúzián keresztül.

 

 

zöldhasú
Hirdetés