2008. október. 18. 18:48 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 18. 19:06 Gazdaság

PSZÁF: romló feltételek, növekvő piaci kockázatok

A befektetési vállalkozások összesített mérlegfőösszege 2008. június végén 125 milliárd forintot tett ki, ami az egy évvel korábbihoz képest nagyarányú, 37 százalékos csökkenés, míg 2007. végéhez képest 2 százalékos növekedést jelent.

Az eszközállomány csökkenésében minden bizonnyal szerepet játszott az értékpapírpiac 2007 második felében kezdődő lejtmenete, amely a vállalkozásokat saját hosszú pozícióik csökkentésére ösztönözte - állapítja meg a PSZÁF.

A befektetési vállalkozások adózott eredménye 2008 első felében 2,9 milliárd forint volt, az egy évvel korábbi értékhez képest 10 százalékkal csökkent. A korábbi évek tendenciájával ellentétben elsősorban a befektetési szolgáltatási tevékenység eredménye esett vissza, éves összehasonlításban 7 százalékkal: 9,66 milliárd forintról 8,98 milliárd forintra.

A visszaesést a működési költségek alakulása csak részben követte, amennyiben a költségbázis éves összevetésben szerényen növekedett. Ennek következtében a költségekkel csökkentett szolgáltatási eredmény összesen 31 százalékkal esett vissza. Mindezt azonban részben ellensúlyozta a pénzügyi műveleteken elért nettó nyereség növekedése.

Az átlagos saját tőkére vetített adózott érték 2008 első felében a befektetési vállalkozásokat tekintve 27,5 százalék volt, ami egyrészt a hazai pénzügyi szektor átlagához képest kiemelkedő, másrészt 2007 első feléhez képest jelentős, 9 százalékpontos csökkenést jelez.

A 2008. júniussal zárult egy évben a korábbi időszakokra jellemző dinamikus növekedéssel szemben a kezelt ügyfélvagyon nagysága stagnált, 2007 végéhez képest pedig jelentős, 13 százalékos volt a visszaesés. A kezelt ügyfélvagyon 2008. június végén 2646 milliárd forintot tett ki, míg 2007 végén 3052 milliárdot. A kezelt ügyfélvagyon csökkenése jelentős részben az értékpapír-állomány piaci leértékelődésének következménye, de tükrözi az értékpapírpiac iránti befektetői érdeklődés visszaesését is.

A befektetési szolgáltatók által kezelt ügyfélállomány mintegy 30 százalékát kezelik a befektetési vállalkozások, 70 százalékát pedig a hitelintézetek. Az év első hat hónapjában - 2007 végéhez képest - a hitelintézeti ügyfélállomány 16 százalékkal, míg a befektetési vállalkozások által kezelt állomány 7 százalékkal csökkent.

Az ügyfélállományok stagnálásával ellentétben az értékpapírok és derivatív termékek körében bonyolított forgalom 2008. első félévében ismét lendületesen, az elmúlt évek dinamikájához hasonlító 33 százalékos mértékben bővült.

A teljes befektetési forgalomnak az egyötödét az értékpapír ügyletek, négyötödét pedig a származtatott ügyletek tették ki. Az előbbiek forgalma az egy évvel korábbi értékhez képest 39 százalékkal, az utóbbiaké pedig 49 százalékkal bővült. A származtatott ügyletek forgalmának 94 százaléka a bankokon keresztül valósult meg, a befektetési vállalkozások ebben a szegmensben csekély részesedéssel rendelkeznek.

Az értékpapír-forgalmon belül a forgalom mintegy négyötödét az állampapírok kereskedése adja. Az állampapír-forgalom 95 százalékát a bankok bonyolítják.

A derivatíva-forgalom növekedése ugyancsak döntően a bankok tevékenységével, ezen belül a banki devizahitelezés bővülésével függ össze. Az ennek nyomán keletkező hosszú valutapozícióikat a bankok nagyrészt valutaswapokkal (csere ügyletekkel) fedezik.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?