PSZÁF: jelentősen csökkent a biztosítók jövedelmezősége
Romlottak a biztosítók gazdálkodási feltételei az első félévben: a díjbevételek bővülését jelentősen meghaladta a kárkifizetések, az életbiztosításokkal összefüggő szolgáltatások összegének, valamint a szektor költségeinek növekedése.
Az adatok alapján az első félévben a szektor 36 milliárd forintos adózás előtti eredménye közel 25 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól.
Az eredmény csökkenése a szektor jövedelmezőségi mutatóiban is megmutatkozott: 2008 első felében a biztosítók évesített átlagos tőkejövedelmezősége 20 százalék körül alakult, ami 12 százalékponttal kevesebb 2007. első felének átlagos tőkejövedelmezőségénél.
A jövedelmezőség visszaesése a két biztosítási ágat egyaránt sújtotta, az átlagos tőkejövedelmezőség az életág esetében 10 százalékponttal, a nem-életág esetében pedig 14 százalékponttal esett vissza egy év alatt.
Az adatok szerint a szektor díjbevételének növekedése lelassult, az összes bevétel mindössze 8,4 százalékkal haladta meg a 2007. első felében befolyt díjak volumenét. A lassulás egyik oka az volt, hogy a kormány intézkedéseinek hatására csökkent az emberek reáljövedelme, ami 2008-ban is érzékelhető volt. A lassulás hátterében másrészt az áll, hogy visszaesett a befektetési alapú (unit-linked) biztosítási termékek iránti kereslet.
Az első félévben a biztosítók által elért díjbevétel 473 milliárd forintot tett ki, aminek 52 százaléka az életági, míg 48 százaléka a nem-életági területről származott.
Az első félévben a nem-élet ági díjbevételek mindössze 3,4 százalékkal bővültek az egy évvel ezelőtti volumenhez képest. Az éves inflációtól jelentősen elmaradó növekedés a szerződések számának közel 2 százalékos bővülése mellett következett be.
A nem-életági díjbevételek 55 százaléka továbbra is a gépjármű üzletágból származott. E területen folytatódott a szolgáltatók közötti erős árverseny, ami miatt a kötelező gépjárműfelelősség-biztosítások (gfb) díjbevétele - a szerződés-állományok bővülése ellenére - az inflációtól jelentősen elmaradva, mindössze 2,1 százalékkal nőtt. A Casco-termékek esetében pedig a bevételek csökkenése volt tapasztalható a PSZÁF adatai szerint. A gfb-díjak átlagosan 0,5 százalékkal, míg a Casco biztosítások átlagdíjai közel 5 százalékkal csökkentek az elmúlt egy év során.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.