2008. október. 16. 14:29 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 16. 14:32 Gazdaság

INA: még nincs részvénycsere a Mol és a horvát kormány között

Egyelőre nincs megegyezés a Mol és a horvát kormány között az INA részvényeinek esetleges cseréjéről – közölte a Jutarnji List napilap internetes kiadása.

Hernádi Zsolt vezérigazgató és Damir Polancec miniszterelnök-helyettes első találkozója nem hozott eredményt, a két oldal álláspontja „kicsit sem közeledett egymáshoz”.

A lap beszámolója szerint a találkozón a részvénycsere következtében a Mol új irányítási rendszert képzel el a horvát olajtársaságnál. Eszerint nem lenne önálló igazgatóság és felügyelő bizottság, hanem egységes igazgatás működne a cégnél.

Ennek élén egy vezérigazgató állna, aki a cég operatív irányításával foglalkozna, valamint egy igazgató lenne, aki a felügyeletet látná el.

Az INA igazgatóságában hatan kapnának helyet, köztük három horvát menedzser, a vezérigazgatót pedig a magyarok adnák. Magyar kézbe kerülne a finanszírozási, beszerzési és eladási terület irányítása és a személyzeti kérdések is – értesült a Jutarnji.

A horvát kormány ugyanakkor ragaszkodik a hamarosan lejáró, a részvényekkel kapcsolatos vétójogának újabb öt évre történő meghosszabbításához. Ebben a kérdésben azért is sürgető a megegyezési kényszer horvát részről, mert a jelenleg érvényes részvényesi szerződésben szereplő öt éves időtartam október 28-án lejár.

A múlt héten zárult le a MOL ajánlattétele, amellyel a magyar olajcég már több mint 47 százalékosa lett a horvát társaságnak. A horvát kormánnyal folytatott tárgyalások tétje a még állami kézben lévő több mint 44 százalékos tulajdoni hányad egy részének részvénycserével történő megszerzése.

Közben a cégbíróság október 16-án bejegyezte a Mol áprilisi közgyűlésén elhatározott öt százalékos tőkecsökkentést, aminek eredményeként az olajcég jegyzett tőkéje 109 676 milliárd forintról 104 192 milliárd forintra csökkent – közölte a Mol a tőzsde honlapján csütörtökön.

A Mol a tulajdonosok döntésének megfelelően saját részvényeket vont be, ezért csökkent az alaptőke. A tőkecsökkentés után a Mol részvénytőkéje 104 191 148 darab „A” sorozatú, névre szóló, 1 000 forint névértékű törzsrészvényből, egy darab „B“ sorozatú, névre szóló, 1 000 forint névértékű szavazatelsőbbségi részvényből és 578 darab „C” sorozatú, névre szóló, 1 001 forint névértékű törzsrészvényből áll.

A tőkeleszállítást követően a Mol tulajdonában 7 325 darab „A” sorozatú valamint 578 darab „C” sorozatú Mol törzsrészvény maradt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.