Brüsszelhez fordult almaügyben egy fideszes EP-képviselő
Milyen érdekek irányítják az Európai Uniót akkor, amikor saját tagállamai almatermelőinek érdekeivel szemben az importőrök érdekeit veszi figyelembe? - tette fel a kérdést Becsey Zsolt (Fidesz-MPSZ) európai parlamenti képviselő, az Európai Bizottsághoz intézett beadványában.
A témáról kiadott közleményében leszögezte: a magyar gazdák megélhetése, egy hagyományos termelési kultúra megőrzése a tét.
Beadványában emlékeztetett arra, hogy az Egyesült Államok saját gazdái védelmére 51,74 százalékos dömpingellenes vámmal korlátozza a kínai almasűrítmény bejutását.
Becsey azt is kérdezte: "megengedhetőnek tartja-e a bizottság, hogy az unióba importált alacsony savtartalmú (például kínai) almasűrítményt szintetikus savval (citromsavval) javíthatják fel az európai feldolgozók a korábban bevált magas természetes savtartalmú lengyel, magyar, osztrák, olasz, román, spanyol és portugál almával szemben?"
Erre, az európai termelői érdekeket sértő gyakorlatra éppen a Tanács, vagyis az EU-beli kormányok közös döntését meghozó uniós alapintézmény egyik irányelve ad lehetőséget, mutatott rá a képviselő.
Szerinte "nemcsak a jelenlegi hazai almapiaci feszültség miatt fontos, hogy a termelők önköltségen fölüli árat szabhassanak. Azért is halaszthatatlan intézkedni most, hogy a jövő évi termést a forráshiány ne veszélyeztesse."
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.