2008. július. 31. 13:19 HVG Utolsó frissítés: 2008. július. 31. 13:25 Gazdaság

Magasabb kamatot számolt fel az OTP, per lett belőle

Késedelmi kamatokkal együtt csaknem 400 ezer forintot térített vissza az OTP Bank Sipos Péternek és feleségének 1,7 millió forint összegű, az 1990-es évek elején felvett lakáshitele után, miután a bíróság tavaly jogerősen kimondta, hogy a bank a jogszabályban megengedettnél magasabb kamatot számított fel.

A 2002-től 2007-ig pereskedő konok házaspárnak azonban eddig csak a bíróságot sikerült meggyőznie igazáról, hiába okoskodtak úgy, hogy ha nekik visszajár pénz az OTP-től, akkor – az adófizetők érdekében – az államnak is adósa a bank.

A lakáshitelek törlesztését jelentős mértékben támogatta az állam egy 1988-as (2000-ben hatályon kívül helyezett) minisztertanácsi rendelet alapján. Eszerint húszéves futamidő alatt a törlesztés első öt évében a havi részlet legfeljebb 80 százalékát, a második öt évben 40 százalékát, az utolsó tíz évben pedig 15 százalékát állta az állam. A költségvetés védelmében a jogszabály a támogatás mértékét is korlátozta, ennek maximuma nem haladhatta meg a kamat összegét. Előírta továbbá azt is, hogy a hatálya alatt megkötött hitelszerződések és az új lakáskölcsönök kamatai nem térhetnek el egymástól. Magyarul: lejtmenetbe kapcsolt kamatok esetén a régebbi hitelek kamatát is csökkenteni kellett volna. Az OTP Bank azonban – mint a Fővárosi Bíróság jogerős ítéletéből kiderül – úgy értelmezte az utóbbi rendelkezést, hogy azt csak az 1988 és 1993 között nyújtott hiteleknél kell teljesítenie, mert az a támogatási konstrukció 1993 után lényegében megszűnt. A bíróság szerint viszont a rendeletben nyoma sincs időkorlátnak.

A Sipos házaspár történetét teljes egészében elolvashatja a legfrissebb HVG-ben.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.