2008. július. 02. 10:31 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 02. 18:15 Gazdaság

Almunia szerint stagfláció veszélye fenyeget

Joaquin Almunia, a pénzügyekben illetékes uniós biztos szerint a stagfláció, vagyis az alacsony gazdasági növekedéssel együtt járó magas infláció veszélye fenyegeti az európai gazdaságot. Almunia a La Vanguardia című spanyol lap kérdésére adott válaszában fejtette ki, hogy a stagfláció „nyilvánvaló kockázatot jelent, amit helyes gazdaságpolitikával kerülhetünk el”.

Almunia szerint tanulni kell az 1970-es évek olajválságából, amikor a kormányzatok nem hoztak megfelelő intézkedéseket és ez munkahelyek millióinak elvesztésével járt. „Tanulnunk kell ezekből a tévedésekből és teljes elsőbbséget kell adnunk az infláció elleni harcnak” – szögezte le az uniós biztos. Az infláció legfőbb serkentője az olajárak emelkedése, amiért nem a spekulációt kellene hibáztatni, szerinte ugyanis az olaj árának emelkedését az ázsiai gazdaságok gyors fejlődése miatt bekövetkezett keresletnövekedés váltotta ki, és az, hogy ezt nem kísérte az energiaszektor beruházásainak, valamint a mezőgazdasági termelésnek a növekedése. Almunia szerint „amíg ezek a feltételek nem változnak, addig tudnunk kell kezelni a folyamatosan magas árakkal járó helyzetet”.

Az infláció az eurózónában júniusban 4,0 százalékos rekordszintre kúszott fel, és ez felerősítette a várakozásokat, miszerint az Európai Központi Bank 4,25 százalékra fogja emelni az irányadó kamatot csütörtökön.

Almunia annak a véleményének is hangot adott, hogy a jelzáloghitel-piaci válság miatt kialakult pénzpiaci válság még nem zárult le, a pénzpiaci bizalom, főként a bankközi hitelezésben, még nem állt helyre. A bizalom a rendszerbe 2009 közepére térhet vissza – közölte.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.