2008. június. 16. 16:37 MTI Utolsó frissítés: 2008. június. 16. 16:09 Gazdaság

Kelet- és Közép-Európában kedvező az üzleti kilátások megítélése

Változatlanul pozitív Kelet- és Közép-Európa vállalatainak helyzetértékelése várható gazdasági kilátásaikat illetően, bár az év elejéhez képest valamennyit csökkent a bizakodás.

A Thomson Reuters médiacsoport és az osztrák ÖKB pénzügyi csoport által számolt CEE Business Climate Index (térségi üzleti hangulatindex) készítéséhez megkérdezett négyszáz, nemzetközi téren is tevékenykedő vállalat 43 százalékától a gazdasági környezet javulását váró vélemény érkezett, mindössze 9 százalék jelezte, hogy a klíma rosszabbodására számít.

A többség – januárhoz, a legutóbbi felmérés idejéhez képest kicsit csökkenő számban – nem változtat beruházási tervein, így a felmérés szerint az elkövetkezendő hónapokban mintegy 140 új beruházást hajtanak végre a térség vállalatai. Az energia- és a vízügyi szektorban a legkisebb a beruházási kedv, de a cégeknek a 60 százaléka még ott is piaci terjeszkedési szándékát jelzi.

A legpozitívabb az orosz, a román, a bulgár és az ukrán vállalatok helyzetértékelése, ezek körében a legnagyobb a beruházásaikat növelni szándékozó vállalatok aránya. A szektorok közül a bankvilág lett érezhetően óvatosabb, a várakozások januárhoz képest romlottak, de a felmérés készítői szerint nem térségi probléma, hanem a még fennálló nemzetközi, nem elsőrendű válság okozta általános bizonytalanság, illetve magasabb kockázatérzékenység miatt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.