Kelet- és Közép-Európában kedvező az üzleti kilátások megítélése
Változatlanul pozitív Kelet- és Közép-Európa vállalatainak helyzetértékelése várható gazdasági kilátásaikat illetően, bár az év elejéhez képest valamennyit csökkent a bizakodás.
A Thomson Reuters médiacsoport és az osztrák ÖKB pénzügyi csoport által számolt CEE Business Climate Index (térségi üzleti hangulatindex) készítéséhez megkérdezett négyszáz, nemzetközi téren is tevékenykedő vállalat 43 százalékától a gazdasági környezet javulását váró vélemény érkezett, mindössze 9 százalék jelezte, hogy a klíma rosszabbodására számít.
A többség – januárhoz, a legutóbbi felmérés idejéhez képest kicsit csökkenő számban – nem változtat beruházási tervein, így a felmérés szerint az elkövetkezendő hónapokban mintegy 140 új beruházást hajtanak végre a térség vállalatai. Az energia- és a vízügyi szektorban a legkisebb a beruházási kedv, de a cégeknek a 60 százaléka még ott is piaci terjeszkedési szándékát jelzi.
A legpozitívabb az orosz, a román, a bulgár és az ukrán vállalatok helyzetértékelése, ezek körében a legnagyobb a beruházásaikat növelni szándékozó vállalatok aránya. A szektorok közül a bankvilág lett érezhetően óvatosabb, a várakozások januárhoz képest romlottak, de a felmérés készítői szerint nem térségi probléma, hanem a még fennálló nemzetközi, nem elsőrendű válság okozta általános bizonytalanság, illetve magasabb kockázatérzékenység miatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.