2008. június. 11. 13:00 MTI Utolsó frissítés: 2008. június. 11. 13:22 Gazdaság

Valószínű az újabb kamatemelés, 9 százalékos lehet

Londoni feltörekvő piaci elemzők egyöntetű véleménye szerint jelentősen emelkedett a jegybanki alapkamat 9 százalékra emelésének kockázata a vártnál jóval magasabb májusi magyarországi inflációs adatok után.

A KSH szerdai közlése szerint a fogyasztói árak májusban 7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az adatismertetés előtt megkérdezett tizenegy nagy londoni befektetési bank és előrejelző cég elemzőinek többsége várt ugyan gyorsulást a múlt hónapra az áprilisi 6,6 százalékos éves ütemről, de a legborúlátóbb prognózis is legfeljebb 6,8 százalékot valószínűsített, és a felmérésbe bevont elemzők előrejelzési átlaga 6,65 százalék volt májusra.

A szerdai adatközlés után Gillian Edgeworth, a Deutsche Bank londoni befektetési részlegének közép-európai közgazdásza azt mondta: a ház szerint "jelentősen emelkedett" annak a kockázata, hogy az MNB már júniusban végrehajt egy újabb, negyed százalékpontos kamatemelést. Az elemző szerint most már ez a Deutsche Bank alapeseti forgatókönyve, és a cég az év egészére összesen fél százalékpontos kamatemelést – vagyis 9,00 százalékra emelkedő MNB-alapkamatot – vár.

Arra a kérdésre, hogy mikortól várható a magyarországi inflációs ütem érdemi csökkenése, Edgeworth úgy fogalmazott, hogy "az érdemi lassulás igencsak negyedik negyedévi sztori lesz".

Jacqueline Madu, a Crédit Suisse bankcsoport londoni felzárkózó piaci gazdaságkutató részlegének közgazdásza is azt mondta, hogy "egyértelműen nőtt" a kockázata a júniusi negyed százalékpontos kamatemelésnek, és nem zárható ki további kamatemelés az év folyamán.

A 7 százalékos májusi infláció azt jelenti, hogy "a Monetáris Tanács továbbra is szigorító üzemmódban marad", fogalmazott a Crédit Suisse londoni elemzője. A várható további inflációs pályára vonatkozó kérdésre Madu azt mondta: azzal számol, hogy a teljes kosárra vonatkozó éves adatok a harmadik negyedév végéig 7 százalék közelében maradnak, és jóllehet utána az élelmiszerárak révén valószínűleg csökkenés kezdődik, az olajár-pálya és annak magyarországi inflációs hatása azonban továbbra is bizonytalan.

A meredek olajáremelkedés miatt magas szinten beragadó magyar inflációt már a májusi adatismertetés előtt is több londoni elemző valószínűsítette. A Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlege például nemrégiben külön elemzést adott ki a magas olajárak kelet-európai inflációs hatásairól. Eszerint a 130 dollár környékére drágult olaj a következő három hónapban 0,4-1,00 százalékpont közötti mértékben fogja emelni a térségi országok éves összevetésű inflációs ütemeit.

A Merrill Lynch londoni elemzői szerint Magyarországon az olajársokk közvetlen inflációs hatása "közel lehet a 0,6 százalékponthoz", ugyanakkor a kedvező bázishatások hasonló mértékűek, vagyis a két tényező kioltja egymást, hosszabb távra 6,5-7,0 százalékos sávban befagyasztva az éves magyar inflációs számokat.

A szerdai inflációs adatismertetés után adott elemzésében a Dresdner Kleinwort – a Dresdner bankcsoport londoni befektetési részlege – "randának" minősítette a májusi inflációs számokat. Raffaella Tenconi, a ház Közép-Európa-elemzője szerint az élelmiszer- és az energiaköltségek emelkedése nem meglepő, az emelkedés mértéke azonban az. Tenconi szerint a májusi inflációs számsor megerősíti a Monetáris Tanácsnak a hosszú távú kilátásokkal kapcsolatos aggodalmait.

A londoni Dresdner-elemző szerint, ha az áprilisi bérkiáramlási adatok is további erős növekedést mutatnak, ahogy azt a ház várja – a Dresdner Kleinwort előrejelzése 10 százalékos béremelkedés éves összevetésben –, akkor "igen meggyőzővé válnak" a már ebben a hónapban végrehajtandó újabb, negyed százalékpontos jegybanki kamatemelés indokai.

Tenconi is 9 százalékos kamatszinten tetőző pénzügypolitikai szigorítási ciklussal számol, és várakozása szerint az MNB-kamat már a következő hónapokban eljut erre a szintre. A Dresdner Kleinwort ugyanakkor 2009 elejétől már lát lehetőséget a monetáris enyhítésre.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.