Az orosz kormány csökkenti az olajtársaságok adóját
Az orosz kormány hétfőn jóváhagyta azt a törvénymódosítási javaslatot, amelynek alapján jövőre csökken az országban tevékenykedő olajtársaságok kitermelési adója.
Elemzők az oroszországi olajbányászat adóterhének 20 milliárd dolláros csökkenésére számítanak már jövőre, és arra, hogy ettől az orosz olajcégek piaci értéke akár 20-30 százalékkal nőhet, további tőkebevonást téve lehetővé.
Alekszej Kudrin pénzügyminiszter a maga részéről szerényebb, évi több mint 4 milliárd dolláros megtakarítást jósolt az olajcégeknek, de akárhogyan is: a megtakarítást és az újonnan beáramló tőkét kockázatosabb, nehezebben kitermelhető vidékek feltárására és művelésbe fogására költhetik, például az északi sarkkör vidékén, Jamalban vagy Tyiman-Pecsoránál. Az orosz pénzügyminisztérium 10-15 évig vagy évi 35 millió tonnás termelés eléréséig tartó adómentességet is javasol egyes, különösen nehéz feltárásokra.
Az adómódosítások illeszkednek az orosz kormány márciusban meghirdetett tervéhez, amely szerint az olajtermelést 2015-re napi 11,23 millió hordóra, 2020-ra napi 11,94 millió hordóra, 2030-ra napi 12,04 millió hordóra kellene emelni évi átlagban a tavalyi, napi 9,87 millió hordós átlagról.
Ehhez képest a helyzet most nem jó: utolsó adat szerint Oroszország olajtermelése áprilisban 39,78 millió tonna (napi 9,72 millió hordó) volt, 0,4 százalékkal kevesebb, mint márciusban, és 1 százalékkal kevesebb, mint tavaly áprilisban.
A Transneft hálózatán márciusról áprilisra 6,6 százalékkal nőtt az orosz kőolaj exportja, 16,416 millió tonnára - az orosz cégek felgyorsították a kivitelt, megelőzendő az exportadó júniusra várt emelését -, de ez is 5,6 százalékkal kevesebb volt a tavaly áprilisinál. Az orosz export éves csökkenésének több mint feléért kárpótolt a Transneft vezetékhálózatán Közép-Ázsiából továbbított többletkőolaj.
Oroszországban az első negyedévben 1 százalékkal kevesebb kőolajat hoztak felszínre, mint a tavalyi első negyedévben. A Szovjetunió megszűnése óta az orosz olajtermelés tavaly októberben ért csúcsra, napi 9,93 millió hordóval, azóta a kitermelés április végéig több mint 2 százalékkal csökkent. Tavaly, habár tovább csökkenő ütemben, de még mintegy 2 százalékkal nőtt az orosz olajtermelés, a kormányzati várakozásnak megfelelően.
1999 óta az orosz kitermelés közel 60 százalékkal nőtt tavaly őszig, de az utóbbi években a növekedés üteme jelentősen lassult, évi 2-2,2 százalékra. 2004-ben az évi növekedési ütem 9 százalékos, 2003-ban még 11 százalékos volt - az utolsó növekedési rekord a Szovjetunió megszűnése óta.
Az orosz gazdasági minisztérium tavaly júliusban azt jósolta, hogy jelentős beruházások nélkül Oroszország olajtermelése gyakorlatilag stagnálna 2020-ig.
Oroszország adja a világ olajtermelésének közel 11 százalékát, földgáztermelésének az ötödét.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.