2008. április. 16. 15:20 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 16. 16:16 Gazdaság

Veres János Moszkvában tárgyalt a Déli Áramlatról

A Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszáról szóló szerződésről tárgyalt Veres János Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával szerdán Moszkvában.

A pénzügyminiszter a megbeszélést követően magyar újságíróknak elmondta: a február 28-án aláírt kormányközi megállapodást konkretizáló szerződés kérdéseiről jövő hónapban tartják a következő megbeszélést, és a dokumentumot reményei szerint még ebben a félévben aláírják.

A szlovén Delo című napilap – mintegy megerősítve az orosz Kommerszant hétfői jelentését – azt írta, hogy továbbra is nyitott a Déli Áramlat vezeték nyomvonalának iránya: a gázvezeték utolsó szakasza Magyarországról Olaszország felé – az eredeti terveknek megfelelően – Ausztrián keresztül is haladhat, de a szlovéniai irány is lehetséges. Aláírt megállapodás egyelőre nincs sem Ausztriával, sem Szlovéniával.

Az orosz Kommerszant szerint Ausztria kimaradhat a Déli Áramlat gázvezeték nyomvonalából, és a vezeték Szerbiából Szlovénia felé mehet esetleg tovább Észak-Olaszországba; a Gazprom vezetője pénteken Ljubljanában már meg is szerezte a szlovén államfő támogatását. Ugyanakkor a lap azt is hozzátette, hogy a szlovén vezetővel folytatott tárgyalás témáinak közzététele valószínűleg azt a célt szolgálja, hogy a Gazprom ezzel nyomást gyakoroljon az osztrák OMV-re. Az állítólagos nézeteltéréseket az OMV szóvivője még aznap cáfolta az MTI-nek nyilatkozva.

Veres János kérdésre válaszolva elmondta: nem érintené Magyarországot, ha Ausztria kimaradna a Déli Áramlatból.  Szintén kérdésre válaszolva elmondta, hogy Európa nem veszi rossznéven Magyarországtól, hogy csatlakozott a Déli Áramlathoz, mert ezt az energiabiztonság érdekében tett lépésnek tekinti. Mint hozzátette, ezt hangsúlyozta Andris Piebalgs, az EU energiaügyi biztosa is minapi találkozójukon.

Veres János, aki egyszersmind a magyar-orosz kormányközi vegyes bizottság magyar társelnöke, szerdán este Moszkvában találkozik Leonyid Rejmannal, a testület orosz társelnökével. Ezt követően a magyar pénzügyminiszter Üzbegisztánba utazik, ahol a kettős adózás elkerüléséről ír alá megállapodást. Erről elmondta: úgy tűnik, lökést adhat a gazdasági kapcsolatoknak a megállapodás létrejötte, mert Magyarországon vannak üzletemberek, akik jól ismerik az üzbég piacot, és az adóhelyzet tisztázására várnak ahhoz, hogy arrafelé kiterjesszék tevékenységüket.

Déli Áramlat
A Déli Áramlat gázvezeték - a Gazprom és az olasz Eni közös vállalkozása - a krasznodari területről indul, s a Fekete-tengeren át jut el Bulgáriába, onnan egyik ága Dél-Olaszország, másik ága Közép-Európa felé indul, s az utóbbi ág halad át Magyarországon Ausztria felé. A tervek szerint a vezeték évi körülbelül 30 milliárd köbméter gázt szállít, s ebből a magyar-orosz megállapodás értelmében a magyarországi ágon legalább évi 10 milliárd köbméter halad át. A vezeték építési költségeit mintegy 10 milliárd dollárra becsülik, s moszkvai számítások szerint 2013-ban helyezik üzembe.
zöldhasú
Hirdetés