2008. február. 27. 15:55 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. február. 27. 15:39 Gazdaság

A Déli Áramlat és a Nabucco nem rontják egymás esélyeit

Szakértők szerint, ha a Déli Áramlat ronthatja is a Nabucco megtérülési mutatóit, elemzők szerint ez nem befolyásolja a Nabucco megépítésének esélyét.

© hvg.hu
A Déli Áramlat rontja ugyan a Nabucco megtérülését, de Európa ellátása szempontjából mind a két földgázvezetékre szükség van – mondta Pletser Tamás, az ING olaj- és gázipari szakértője. Az Európai Unió támogatta Nabuccót viszont szerinte akkor is megépítik, ha kedvezőtlenebb a beruházás megtérülése. Mivel állami pénzekre is szükség van, kérdés, hogy milyen mértékben hajlandóak a kormányok egy ilyen beruházást finanszírozni – fejtegette az elemző. Szerinte a Déli Áramlat azért sem zárja ki a Nabuccót, mert a kettő két különböző gázforrásra épül. Európa három tradicionális forrása jelenleg az Északi-tenger, Algéria és Oroszország. Az északi-tengeri forrás apad, az algériai nem nő. A Déli Áramlat – Ukrajnát elkerülve – orosz földgázt szállít majd. A Nabuccón keresztül ázsiai földgázt szállítanának ugyan, de még kérdéses a betáplálás. Kérdés az is, hogy az uniós gázvezetékbe tudnak-e olyan áron földgázt beszerezni, ami versenyképes az orosz gáz árával.

A GKI Energiakutató Kft. ügyvezetője, Hegedűs Miklós szerint nem az a kérdés, hogy Nabucco vagy Déli Áramlat, mert e kettő mellett még az Északi Áramlatra is szükség van. A három földgázvezeték három irányból két forrásból szállítaná a földgázt. A jelenleg tervezett 90 milliárd köbméter kapacitásra pedig Európának szüksége lesz a következő évtizedben. Magyarországnak sem a Nabucco, sem a Déli Áramlat nem elsősorban a saját ellátása, hanem Európa ellátása miatt fontos – mondta a gazdaságkutató. Szerinte Magyarország számára előnyt jelent beruházás nagysága is.

Hegedűs Miklós szerint a jelenlegi politikai helyzet miatt merül fel úgy a kérdés, hogy Déli Áramlat vagy Nabucco. Az Európai Unió külpolitikája nem igazán veszi figyelembe, hogy elérhető messzeségben jelentős gázforrás Oroszországon kívül nem igen van, ezért építi ki „kerül, amibe kerül” a Nabuccót, miközben kedvezőbb légkör kialakítása és a bizalom helyreállítása olcsóbb lenne. Szerinte most Európa kettéosztása folyik a politikai befolyás szempontjából, és ennek látványos ütközete a gázvezetékek körül kialakult politikai harc.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.