Medvegyev és Gyurcsány: szabad út a Déli Áramlatnak?
Európának szüksége van a Kaszpikumból és a Közép-Keletről származó földgázra, mert oldania kell az Oroszországtól való energiafüggést. A Nabucco vezeték tervét ezért szorgalmazza oly’ erőteljesen az Európai Unió. Az oroszok ugyanakkor nem akarnak kimaradni az új európai gázüzletből, s több alternatívát is felvázoltak: Észak-Európának az Északi Áramlatot, Közép-Európának a Kék Áramlatot, Dél-Európának a Déli Áramlatot. Ez utóbbi áll legközelebb a megvalósuláshoz, ráadásul Magyarországot is érinti.
© hvg.hu |
A földgáz nagyobb részét a Gazprom adja majd, kisebb része az Eni oroszországi lelőhelyeiről származhat. Ezek a lelőhelyek korábban a csődbe ment orosz Yukos olajcég kezében voltak. A legkevesebb 10 milliárd euróba kerülő vezeték Novorosszijszk kikötőjétől 900 kilométeren át a Fekete-tenger alatt húzódik majd a bolgár tengerpartig. Onnan két útvonalra szólnak az eredeti tervek: vagy Görögországon át és ismét a tenger alatt Dél-Olaszországig, vagy Románián, Magyarországon, Csehországon és Ausztrián át Észak-Olaszországba tartana a vezeték folytatása. „Jelenleg úgy gondoljuk, mindkét útvonalat megépítjük. Intenzív politikai diplomáciára van szükség sok országban” – mondta a moszkvai aláíráskor az Eni vezérigazgatója, Paolo Scaroni, de akkor szerbiai leágazásról még nem volt szó.
Magyar-orosz gázüzlet |
Oroszország adja a Magyarországon felhasznált földgáz mintegy 80 százalékát. A Gazprom 2006-ban 8,7 milliárd köbméter gázt szállított Magyarországra. 2006. június 21-én a Gazprom és a Mol együttműködési megállapodást írt alá, amely projektcég létrehozását irányozta elő a Dél-Európai Gázvezeték megépítése és egy magyarországi föld alatti gáztározó rendszer létrehozása céljával. A 2006-os megállapodás végrehajtása érdekében Magyarországon projektcéget alapítottak, amelyet fele-fele arányban tulajdonol a Mol és a Gazprom. |
A Déli Áramlat vezetéken a tervek szerint 2013-ban indulhat meg a földgázszállítás Európába. Szófia lemondott az országon áthaladó vezetékrészt működtető cég többségi tulajdonáról, és belement, hogy a vállalatot a Gazprommal fele-fele arányban birtokolják.
Közben Szerbia – ahová egyelőre csak Magyarországon keresztül érkezik földgáz – is csatlakozott a projekthez. Medvegyev magyarországi látogatása előtt, éppen hétfőn írta alá a két ország közötti gázvezeték-építési megállapodást. Ennek értelmében a Gazpromexport és a szerb gáztársaság, a Srbijagas a Szerbia felé húzódó elágazást együtt építi meg és üzemelteti. Illetve a vajdasági Szőlősudvarnokon (Banatski Dvor) évi 300-850 millió köbméter gáz számára tározót is építenek. Az üzlet része volt, hogy bizonyos feltételek teljesítése esetén a szerb NIS olajvállalat 51 százalékát a Gazprom olajrészlege, a Gazprom Neft szerezheti meg, a hírek szerint 600 millió euróért.
Dmitrij Medvegyev © AP |
A cég megkezdte a munkáját, de azóta a nyilvánosság számára is értékelhető előrelépés nem történt. Most Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök-helyettes – az orosz elnöki poszt várományosa –, a Gazprom elnöke budapesti látogatásán Gyurcsány Ferenccel pontot tehet a régóta húzódó ügy végére, s elhárulhat az utolsó jelentősebb akadály is a Déli Áramlat megindulása elől.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.