Magyarország koordinálja a Nabucco-projektet
Átadták a kormányközi megállapodás tervezetét annak a négy nagykövetnek, akiknek országán áthaladna majd a hazánkat is érintő Nabucco-vezeték – közölte Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára.
A Nabucco gázvezeték tervezett nyomvonala. Dokumentum már van © wordpress |
Közlése szerint Románia, Bulgária, Ausztria és Törökország nagykövetei vették át a tervezetet, amely keretet ad a projektben résztvevő cégek működésének. Garamhegyi azt reméli, hogy a következő két hétben sikerül megvitatni az érintett országokkal a tervezetet, és véglegesíthetik azt.
A tárca szerdai közleményében emlékeztet rá, hogy a kormányközi együttműködési megállapodás megkötését mind a Nabucco International, mind a projekt uniós koordinátora már korábban is szorgalmazta.
Dióssy Gábor, a GKM államtitkára 2008. február 5-én Bécsben, a projektbe belépő RWE cég csatlakozási okiratainak aláírási ceremóniája alkalmával megtartott miniszteri találkozón jelentette be, hogy a kormányközi megállapodás létrehozásának operatív szervezését Magyarország elvállalja, és egyben elindítja a szükséges egyeztetési tárgyalásokat is a megállapodás mihamarabbi megkötése céljából.
A Nabucco-vezeték Irán és Azerbajdzsán területéről szállítana – Törökországon keresztül – földgázt Európának, elsősorban kelet-európai országoknak, köztük Magyarországnak, továbbá Ausztriának. Lehetséges, hogy türkmén gáz is kerülne a Nabuccóba.
A 4,6 milliárd eurós, 3,3 ezer kilométeres vezetéket megvalósítani hivatott konzorciumban egyenlő részesedésű tag a magyar Mol, a török Botas, a bolgár Bulgargaz, a román Transgaz, az osztrák OMV és a német RWE.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.