2008. február. 20. 12:58 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 20. 12:56 Gazdaság

Magyarország koordinálja a Nabucco-projektet

Átadták a kormányközi megállapodás tervezetét annak a négy nagykövetnek, akiknek országán áthaladna majd a hazánkat is érintő Nabucco-vezeték – közölte Garamhegyi Ábel, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára.

A Nabucco gázvezeték tervezett nyomvonala. Dokumentum már van
© wordpress
A megállapodás tervezetét a magyar kormány 15 nap alatt elkészítette. Magyarország ezzel is demonstrálni kívánja, hogy fontosnak tartja a projektet és érdekelt a létrehozásában – mondta Garamhegyi Ábel.

Közlése szerint Románia, Bulgária, Ausztria és Törökország nagykövetei vették át a tervezetet, amely keretet ad a projektben résztvevő cégek működésének. Garamhegyi azt reméli, hogy a következő két hétben sikerül megvitatni az érintett országokkal a tervezetet, és véglegesíthetik azt.

A tárca szerdai közleményében emlékeztet rá, hogy a kormányközi együttműködési megállapodás megkötését mind a Nabucco International, mind a projekt uniós koordinátora már korábban is szorgalmazta.

Dióssy Gábor, a GKM államtitkára 2008. február 5-én Bécsben, a projektbe belépő RWE cég csatlakozási okiratainak aláírási ceremóniája alkalmával megtartott miniszteri találkozón jelentette be, hogy a kormányközi megállapodás létrehozásának operatív szervezését Magyarország elvállalja, és egyben elindítja a szükséges egyeztetési tárgyalásokat is a megállapodás mihamarabbi megkötése céljából.

A Nabucco-vezeték Irán és Azerbajdzsán területéről szállítana – Törökországon keresztül – földgázt Európának, elsősorban kelet-európai országoknak, köztük Magyarországnak, továbbá Ausztriának. Lehetséges, hogy türkmén gáz is kerülne a Nabuccóba.

A 4,6 milliárd eurós, 3,3 ezer kilométeres vezetéket megvalósítani hivatott konzorciumban egyenlő részesedésű tag a magyar Mol, a török Botas, a bolgár Bulgargaz, a román Transgaz, az osztrák OMV és a német RWE.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.