2008. február. 28. 16:46 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 28. 16:45 Itthon

Moszkvában aláírták a Déli Áramlat gázvezetékről szóló megállapodást

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz államfő jelenlétében csütörtökön a moszkvai Kremlben aláírták a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszának megépítéséről szóló magyar-orosz megállapodást.

A dokumentumot Viktor Hrisztyenko ipari és energiaügyiminiszter, valamint Veres János pénzügyminiszter látta el
kézjegyével. Az ünnepélyes ceremónián jelen volt Dmitrij Medvegyev első miniszterelnök-helyettes, az orosz elnöki poszt várományosa, a Gazprom gázipari óriáscég igazgatótanácsának elnöke, Alekszej Miller, a Gazprom igazgatója és Szergej Lavrov külügyminiszter is.
   
Előzőleg a magyar miniszterelnök és a hivatalából a vasárnapi orosz elnökválasztás után távozó, a továbbiakban várhatóan kormányfőként dolgozó Vlagyimir Putyin szűk körben megbeszélést folytatott. A Déli Áramlatról folyó orosz-magyar tárgyalások a legutóbbi napokban gyorsultak fel: pénteken Moszkvában tárgyalt Veres János,
majd még aznap bejelentették, hogy Dmitrij  Medvegyev Szerbiába és Magyarországra látogat. Az utolsó részletekről, így arról, hogy a létrehozandó közös vállalat paritásos alapon jön létre, Medvegyev és Gyurcsány Ferenc hétfői budapesti megbeszélésén született megállapodás. 
   
A Déli Áramlat gázvezeték a krasznodari területen lévő Beregovaja kompresszorállomástól indul, s a Fekete-tengeren át jut el Bulgáriába, Várna környékére. Onnan szárazföldön megy tovább, egyik ága Dél-Olaszország felé, másik ága Közép-Európa irányába, s az utóbbi ág halad át Magyarországon, az ausztriai  Baumgarten felé. 
A tervek szerint a vezetékrendszer évi körülbelül 30 milliárd köbméter gázt szállít Oroszországból Európába, s ebből a magyar-orosz megállapodás értelmében a magyarországi ágon legalább évi 10 milliárd köbméter halad át.
A vezeték megépítésének költségeit mintegy 10 milliárd dollárra becsülik, s moszkvai számítások szerint 2013-ban helyezik üzembe. A magyar szakasz megépítésének költségét mintegy 2 milliárd dollárra becsülik.
 
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.