Magyarországon a legrosszabb az üzleti hangulat
Nem változott az üzleti hangulat a közép-kelet-európai országokban idén januárban tavaly szeptemberhez képest, de a külföldi befektetők kissé óvatosabban ítélik meg a térség gazdasági helyzetét, tették közzé hétfőn a Reuters és az osztrák Kontrollbank(OeKB) közös felmérésének eredményét.
A Reuters & OeKB CEE Business Climate mutató - amely 400 multinacionális vállalat 1400 térségbeli cégének megkérdezésén alapszik - 55 pont volt januárban, ugyanannyi, mint tavaly szeptemberben.
A válaszokból az derül ki, hogy a vállalatvezetők továbbra is optimisták a térség növekedési kilátásait illetően, amit jelez a cégek terjeszkedési stratégiája is: a külföldi leányvállalatok 40 százaléka biztosított magának új piacokat a térségben az elmúlt időszakban. Ugyanakkor az is igaz, hogy manapság már nincs meg az a jó hangulat, ami a befektetőket 2007 elején jellemezte.
A felmérés szerint az üzleti hangulat Oroszországban, Romániában és Ukrajnában volt a legjobb: Oroszországban 72 pontra nőtt a mutató a szeptemberi 63-ról, Ukrajnában 67 pontra 56-ról, Romániában 66 pontra 59-ről.
Magyarországon volt továbbra is a legrosszabb az üzleti hangulat, 32 pont körül alakult a tavaly őszi 36 helyett, a jelenlegi helyzetnek a korábbihoz képest rosszabb megítélése miatt, ugyanakkor a várakozások mutatója stabilizálódott.
A Reuters és a Kontrollbank évente háromszor végez felmérést, januárban, júliusban és szeptemberben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.