2008. március. 03. 07:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. március. 02. 22:47 Gazdaság

Befektetési tanácsok március elejére

A forint további gyengülésére számítunk, de igen nehéz lenne ennek a gyengülésnek a pályáját leírni, így ma kivárást javasolunk. A részvénypiac lassan megnyugszik, nem kell nagyobb kilengésekre számítanunk.

Minden csoda három napig tart. Ráadásul a sáveltörlés nem egy fantasztikus esemény, csak annyit jelent, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) számára kizárólag egy feladat maradt: megfékezni az inflációt. Az, hogy ez milyen árfolyamokkal párosul, mellékessé vált, ezt a terhet levetette magáról a hazai jegybank. Miután – hős módjára – ellenállt a piaci nyomásnak (milyen nyomás hatására döntene a jegybank, ha nem piacira), a forint erősödni kezdett, majd – láss csodát – ismét lejtőre került. Mert a sáv eltörlése a világon semmit nem jelent. Talán a makrogazdasági adatok javultak? Vagy az erős forint megoldja a problémákat?

Az MNB egyetlen feladata az infláció mérséklése és alacsony szinten tartása. Itt erősen deficites a jegybank, mivel – azon kívül, hogy mesterségesen erősíti a forintot – aktív kamatpolitikával eddig sem volt képes hatni, de ma már csak ez az egy lehetőség maradt a kezében. Most tehát jöhet a kamatemelés. Akkor miért futottuk meg ezt a kört az intervenciós sávval? Nem logikus, hogy az ERM-rendszerbe történő belépés előtt miért adunk fel egy olyan rendszert, amely megfelel az ERM-nek.

Sajnos ezekre a kérdésekre nem tudjuk a választ, de azt igen, hogy semmi értelme nem volt a jegybanki lépésnek. A sávval alapvetően az volt a probléma, hogy az induláskor nem jól határozták meg a beavatkozási szinteket, majd egy „ügyes” húzással még sikerült is rajta tovább rontani.

De mi történt a nagyvilágban az elmúlt héten? Vegyesen mozgó piacokat láthattunk. Ami a tőzsdéket illeti, inkább emelkedés jellemezte a kereskedést, egészen péntekig. A devizapiacon ennél érdekesebb esemény zajlott le; történelmi csúcsra ért az euró a dollárral szemben, így immár 1,50 feletti keresztárfolyam alakult ki.

Devizapiac. A meghatározó EUR/USD:



A beszűkülésből a várt irányba történt az elmozdulás, de annyira éles volt a helyzet, hogy előző heti ajánlásunkban mi is csak a magasabb kockázatvállalási hajlandóságú befektetők számára ajánlottuk 1,46 feletti szinten megtartani az EUR longokat. Aki mert, az nyert – ebben az esetben.

A továbbiakra nézve nincs koncepciónk, mivel történelmi szinteken nincs fogódzó – legalábbis technikailag. Ami a hosszú távú chartokon látható: az 1,53-as szint megálló lehet, itt átmeneti dollárerősödés nem kizárt. Ma azt javasoljuk, hogy a múlt héten ajánlott EUR longokat zárjuk és várjunk egy megfelelő belépési pontra. A hazai piacon viszont a hét eleji erősödés péntekre a múlté lett, mivel a sáveltörléssel a nagy külföldi befektetők elérték egyik céljukat, így ma ismét teljes erővel a kamatemelés kikényszerítésére törhetnek. Ez be is fog következni, ha minden így megy tovább.



A piacon elterjedt pletykák szerint a kötvénypiaci eséssel együtt a forint gyengülése két londoni befektetési társaság pozíciózárásainak „köszönhető”. Az illikvid piacon a két befektető eladásai drámai változásokat indukálnak. Nyitott, ámde kicsi piacon feltétlenül szükség lenne korlátokra, de a sáveltörléssel ezt a lehetőséget eldobtuk. A továbbiakban igen volatilis piacon a forint további gyengülésére számítunk, ám igen nehéz lenne ennek a gyengülésnek a pályáját leírni, így ma kivárást javasolunk.

Érdemes halászni a zavarosban (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A kötvénypiacokon a héten Európában enyhe emelkedést láthattunk, a 10 éves bundok hozama 1,13-ról 4,20 százalékig emelkedett, míg a 10 éves USA kötvények átmeneti hozamemelkedés után ismét 3,70 százalékra estek. Természetesen rövidtávon az EUR/USD határozta meg a hozamok alakulását, illetve a hozamok is visszahatottak a keresztárfolyamokra. Ma azt látjuk, hogy az USA államkötvényekben továbbra sem érdemes gondolkodni, kizárólag rövid lejáratokba szabad fektetni, de itt a dollár esetleges további gyengülése viheti el a várt nyereséget. Az európai kötvények vétele már jobb lehetőségeket biztosít, de itt veszélyes lehet az, hogy az ECB hirtelen komolyabb kamatemelést hajt végre, így a piac által beárazott kamatpálya módosulása a hosszú papírok esetében óriási kilengéseket okozhat. Így a fejlett piacok tekintetében most kivárást javasolunk.

A hazai piacon viszont érdekes szintek alakultak ki péntekre. Itt már érdemes lehet „halászni a zavarosban”.



A korábbi emelkedő trend után a sáveltörlés után enyhén csökkentek a hozamok, de péntekre már drámai fordulat következett: a 10 éves állampapírok hozama 50 bázisponttal emelkedett.

Mi az oka ennek a nagy esésnek? Egyes vélemények szerint két londoni befektetési társaság eladásai állnak a hozamok drámai mértékű emelkedése mögött, ami összhangban van a forint erős negatív elmozdulásával, mások hazai szereplők nagy eladásairól számoltak be. Nem is igazán érdekes, hogy ki állhat a megbízások mögött, a lényeg az, hogy a piacra nagy mennyiségben érkező eladási megbízások azt mutatják, hogy a bizalom megingott és a továbbiakban is volatilis piacra számíthatunk, így ma aktívabb kereskedésre van lehetőség, amit a hozamok nagyobb ingadozása tesz lehetővé – és egyúttal kockázatosabbá is. Persze megvan a lehetősége annak, hogy tovább emelkednek a hozamok, de sávos vételekkel most jó befektetéseket lehet végrehajtani. Ajánlásunk ezúttal a teljes lejárati szegmens sávos vétele.

Lassan megnyugszik a részvénypiac (Oldaltörés)


Részvénypiac. A nemzetközi részvénypiacokon vegyes mozgásokat láttunk, de jellemzően emelkedtek a részvények árfolyamai. Az emelkedésnek az adott lökést, hogy a dollár gyengülésével emelkedő olajár az olajszektorra, a kitermelésben érdekelt vállalatokra, valamint az olajexportáló országokra nézve kedvező. De nem csak az olaj emelkedett jelentős mértékben, az arany árfolyama is emelkedett, ami azt jelzi, hogy a kockázatvállalási hajlandóság mellett az értékpapír alapú befektetési eszközök irányából megindult egyfajta menekülés is.

Ebben a vegyes hatások által meghatározott helyzetben a bizonytalanság növekedését a volatilitás emelkedése követheti, ami egyben a kockázatok emelkedését is jelenti. Mit ajánlhatunk ebben a helyzetben? Elsősorban azt, hogy a klasszikus, nagy kapitalizációjú részvények irányába érdemes fordulni, aztán azt, hogy a fejlett piacokra érdemes visszajönni, majd azt, hogy a részvénypiacokról érdemes kimenekíteni a tőkét. Hogy melyik fokozat lép életbe, az dönti el, mekkora a baj. Ma még nem látszik veszélyesnek a helyzet, de látható, hogy az 1,50 feletti EUR/USD ismét új helyzetet teremtett. Míg korábban az erősödő euró – talán a franciákon kívül – Európában nem zavart senkit, mert a hatékonyság növekedése képes volt ellensúlyozni a negatív hatásokat, addig a mai szinteken már kérdésessé válik, hogy az európai ipar – amely komoly exportfüggőségben van –, hogyan képes megbirkózni a kialakult helyzettel.

Az USA ipara a gyenge dollárral lassan kilábalhat a recesszióközeli állapotból, míg Európa ipara megsínyli ugyanezt. Persze ez csak akkor van így, ha egyébként a világgazdaság egésze nem csúszik recesszív állapotba. Erre ma kicsi az esély, de nem lehetetlen. Ezért van az, hogy a piacok időről-időre megbicsaklanak és csak rövid emelkedő trendek képesek kialakulni. Ma senki sem hisz a hosszan tartott értékpapírok hosszú távú hozamaiban.

Ajánlásunk tehát a nemzetközi részvénypiac egészére vonatkozóan: kivárás. Javasoljuk ezt azzal a kiegészítéssel, hogy a korábban vett brazil, orosz, török részvényeket tartani kell. A hazai piac sem volt kivétel a nemzetközi trendek alól.



Két indikátort figyelhettünk meg a héten: a volatilitás csökkent, míg a kisebb részvények ármozgása alacsonyabb volt, mint a nagyobb kapitalizációjú cégeké. Ez a két mutató azt láttatja, hogy a piac lassan megnyugszik, nem kell nagyobb elmozdulásokra számítanunk, ami azért biztató, mert a nagyobb kilengések általában negatív irányba következnek be a mai piaci hangulatban. De a nagy negatív elmozdulások sajátossága az is, hogy előre nem látható módon következnek be.

Nos, ezek után mit is lehetne mondani? Az indikátorok szerint nem kell komolyabb eséstől tartani, mi mégis azt gondoljuk, nincs itt az ideje a nagyobb pozíciók felvételének, maradt az eddigi kereskedési technika. Azaz esésben sávos vétel, emelkedésben sávos eladás. Ne feledjük, hogy a trend továbbra is az esés irányába mutat, tehát a vételek és eladások szintjeit ehhez kell igazítani, a stopszinteket pedig következetesen betartani! Ajánlásunk tehát a korábban is ajánlott részvények vétele esésben. Ezek a Mol, az OTP, a Richter, a Synergon és az FHB.

Ajánlások (Oldaltörés)


Állampapírpiac:

0-15 év sávos vétel (HUF)

0-3 hónap vétel (EUR, USD)

Vállalati kötvények:

Eladás

Nemzetközi részvénypiac:

Orosz, török, brazil piac tartás

Hazai részvénypiac:

Esésben vétel: OTP, Mol, Synergon, Rába, FHB

Befektetési alapok:

Hazai ingatlanalapok


Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés