Befektetési tanácsok február második felére
Nagyobb esély van az emelkedésre, mint egy héttel ezelőtt. Ám a vételek ideje csak akkor jön el, ha a piacok kissé lejjebb csúsznak. A javasolt piaci magatartás nem változott: eső piacon óvatos vétel, emelkedésben fokozatos eladás.
Warren Buffet amerikai milliárdos Berkshire Hathaway vállalatán keresztül 800 milliárd dollár értékű kötvény viszontbiztosítását vállalná. Ez az a hír, ami megmozgatta a világ piacait. A milliárdos üzletember a viszontbiztosítók portfolióiban lévő önkormányzati kötvények biztosítását vállalná, így a nehéz helyzetű társaságoknál tőke szabadulhat fel a rosszabb kötvények fedezésére. Így a biztosítók hitelbesorolásának romlása megakadályozható, miközben a megbízható adósnak számító önkormányzatok által kibocsátott kötvények viszontbiztosítása jelentős nyereséget hoz a Berkshire-nek.
Ez a hitelválság részbeni megoldását jelentheti, a hitelbesorolások romlásának megakadályozása elősegíti a meggyengült bizalom helyreállítását, ami a kamatok csökkenéséhez vezethet. Így az amerikai gazdaság recesszióba süllyedése megakadályozható lenne. A befektetők hihetetlen lelkesedéssel kezdtek vásárlásokba, de hamar kiderült, hogy a viszontbiztosítók nem vevők az ötletre, így a hirtelen fellángolt lelkesedés alábbhagyott. Ezzel együtt a kialakult emelkedés is abbamaradt, ami azt jelenti, hogy a héten látott emelkedés az esős piac melletti korrekcióvá alakult és nem jelenti a trend változását.
Persze a képlet ezúttal sem ilyen egyszerű; ma az emelkedés esélye jobb, mint egy héttel ezelőtt. Emellett azonban azt látjuk, hogy a vételek ideje csak akkor jön el, ha a piacok kissé lejjebb kerülnek, de nem uralkodik el az elmúlt hetekre jellemző teljes nihil. A javasolt piaci magatartás nem változott. eső piacon óvatos vétel, emelkedésben fokozatos eladás.
Devizapiac. Ahogy gondoltuk, a dollár gyengült az euróval szemben.
A gyengülés mértéke nem volt drámai, de az látszik, hogy a kirajzolódó beszűkülésben maradt a keresztárfolyam, ami egyre inkább erősíti azt a várakozásunkat, hogy a dollár gyengülése szinte elkerülhetetlen. Persze ez csak a technicista megközelítés, a fent említett Buffet-terv megvalósulása alaposan eltérítheti a piacokat.
A továbbiakban arra számítunk, hogy a dollár tovább gyengül az euróval szemben, egy hetes távon akár az 1,48-as szintig is. Itt aztán két eset lehetséges: vagy visszaerősödik a dollár – de már csak 1,46-ig –, vagy akár át is lépi az 1,50-es szintet. Ma az első verzió valószínűbb, így a javasolt dollárvételeket az 1,48-as szinten zárni kell majd. Ajánlásunk tehát dollárvétel az euróval szemben.
A hazai piacon kicsit szélsőségesebben alakult a heti piaci mozgás, mivel a külföldi befektetők erős nyomásnak tették ki a forintot, amivel az MNB kamatemelését szeretnék kikényszeríteni. Az MNB szigorítása azonban a hitelességet ásná alá, hiszen egy ilyen, kényszerből meghozott döntés megkérdőjelezi a jegybank vezető szerepét. Másrészt a gazdasági növekedés mértéke konvergál a nulla szinthez, ami relatíve magas inflációs környezetben alakult ki. Ez a stagfláció definíciója a makrogazdasági témájú tankönyvekben…
A helyzet tehát nem egyszerű. Az MNB kommunikációjában sejteni engedi, hogy az infláció féken tartására vannak más eszközök is a kezében, amilyen például a sáveltörlés. Ez azonban egy exportvezérelt gazdaságban totálisan életszerűtlen, mivel a magas hiány lefaragása két forrásból táplálkozik: a megemelt adókból (részben az APEH megerősítése után a gazdaság kifehéredéséből) és az exportból. Ha a sáveltörlés után erősödik a forint, és ezáltal csökken az infláció, akkor azt az export megsínyli, miközben az adóemelés (fűnyíróelv!) hatása lassan lecseng, a hiány újragenerálódik. Az adókat tovább nem lehet emelni, a gazdaság hajtómotorja (export) kifullad, ami természetesen a forint gyengülését, a kamatok emelkedését vonja maga után. Hosszabb távon a hatás tehát épp ellentétes azzal, mint amit egy ilyen lépéstől várhatnánk. Így – értelemszerűen – nem lép ilyen irányba a jegybank, de ha gondolkodik is rajta, a kormányzat biztosan megakadályozza a lépést. Az persze kérdéses, hogy a formállogika mennyire képes befolyásolni a politikai döntéshozókat.
A hét eleji felgyorsult gyengülés korrekcióját éljük a napokban, de nincsenek illúzióink; a HUF továbbra is eső trendben van. Rövid távon az erősödés kitarthat akár a 258-as szintig is az euróval szemben, de ezeken a szinteken a forintot adni kell az euróval szemben. A dollárral szemben sincs ez másképp: a 175-ös szintnél szintén adni kell a forintot. A trend az EUR/HUF esetében egyértelműbb, így ajánlásunk a forint eladása az euróval szemben.
Kötvénypiac. A hét elején a Berkshire-tervekre csökkentek a hozamok az USA-ban, de aztán hamar elmúlt az örömködés, a hét további részében már emelkedtek a hozamok. Az emelkedő trendben így volt egy kisebb korrekció, de ez nem sokat változtat a hosszabb távú kilátásokon. Most a dollár erősödése lehetne az, amiért érdemes lenne amerikai kötvényeket vásárolni, de ez most nem aktuális, így itt a kivárást javasoljuk.
A német államkötvények hozamai is együtt mozogtak – szinte teljes szinkronban – a 10 éves USA-papírokkal. Ennek oka, hogy a piacot megmozgató hír(ek) globális hatást fejtettek ki. Ebből – lassan az kell mondanunk, hogy természetesen – szinte csak Magyarország maradt ki.
Véleményünk szerint az európai kötvényeket ezeken a szinteken már meg lehet venni, ha a forint tovább erősödik, mert az erősödés átmeneti, így a keresztárfolyamon is elérhetünk két-három százalékos nyereséget. Ez pedig már 6,2-7,2 százalékos hozamot jelenthet, miközben védve vagyunk a forint hektikus áralakulásaitól. Persze, ha a forint a feltételezettel szemben tovább erősödik, akkor sok ideig ki kell tartani a pozíciót ahhoz, hogy nyereséges lehessen a befektetés.
Ez már csak azért is így van, mert a hazai tízéves papírok hozama is megugrott az elmúlt időszakban. A kötvénypiac gyengülése követte a forint gyengülését, ami azt a nézetünket erősíti, hogy a külföldi befektetők mozgatták a piacot. De mi lesz a trend ezen a héten?
Most úgy tűnik, hogy kissé nyugodtabbá válik a piac, talán még 20-30 bázispontos csökkenés is lehet egyes lejáratok esetében, mivel feltételezésünk szerint az MNB nem fog kamatot emelni a mai helyzetben. A piac pedig beárazott egy kamatemelést, ami ki fog árazódni. Talán a legmarkánsabban a három éves szegmens mozdulhat el, mivel a hozamemelkedés is itt volt a legmarkánsabb. Mi volt ennek az oka? Nemcsak a kilátások változása, hanem az is, hogy ez a lejárat esik legközelebb a következő választási évhez, amikor számítani lehet a költségvetés fellazítására és ezzel együtt az újra jelentkező makrogazdasági egyensúlyi zavarok megjelenésére.
De ez még van olyan távolságban, hogy a pillanatnyi piaci helyzetet kihasználva akár rövid idő alatt komoly nyereséget érhessünk el a hároméves kötvények vételével. Aki nem meri/akarja vállalni a három éves papírok kockázatait, annak még mindig megfelelő az éven belüli lejáratok vétele, mivel hosszú idő óta először itt is 7,5 százalék feleti hozamokat láthatunk.
Ajánlásunk tehát 1-3 éves európai kötvények vétele abban az esetben, ha hiszünk a forint gyengülésében, illetve hazai 3 éves állampapírok vásárlása, valamint a kisebb kockázatokat kedvelők számára a 6 hónapos lejáratok vétele.
Részvénypiac. A részvénypiacokon volt talán a legnagyobb hatása a hitelválság megoldásának legutóbbi kísérletének. A világ tőzsdéi javarészt egy irányba mozogtak a héten: a hét elején emelkedést, a második felében már gyengülő indexeket láttunk.
Az mindenesetre tény, hogy a hét végére sem értek olyan mélypontra az árak, mint az előző hét zárásakor voltak. Trendfordulóról beszélni még korai lenne, de a piaci hangulat valamelyest javult. Kérdés, hogy meddig tart ki a relatíve optimista hangulat, és mikor fordulnak megint totális depresszióba a piacok. Ha ez megtörténik, akkor a korábbiaknál is alacsonyabb értékeket fogunk látni. Erre sajnos elég erős esély van, így most – általánosságban – azt tudjuk mondani, hogy a korábban – alacsonyabb árak mellett vásárolt – papírokat érdemes eladni, vagy legalábbis fokozatosan csökkenteni a pozíciók nagyságát. Ez elég nehéz kenyérkereset, mivel folyamatos odafigyelést igényel, ráadásul gyorsan változhat a piaci helyzet. A korábbi mélypontokhoz közel már érdemes lehet újra építgetni a longokat.
Mint látható, a BUX eső trendjében is tetten érhető az „esésben korrekció” piaci szituáció, de korántsem biztos, hogy az előző két kitörési kísérlet után ez most sikeres lenne. Az egyértelmű (eső) trend fennmaradt, így ma a pozíciók leépítését javasoljuk. A BUX a következőkben akár a 21 500-22 000-es szintig is eshet, így érdemes úgy beosztani a későbbi vételeket, hogy ezeken a szinteken még kitartson a muníció. Aztán megint lehet a későbbi emelkedés idején fokozatosan leépíteni a pozíciókat.
Ez látványosan sok munkát, odafigyelést igényel, és egyes egyedi részvényekre nem is biztos, hogy értelme lenne lefordítani. A vezető részvényekkel az előbbi BUX-szintek mellett érdemes kereskedni. A nemzetközi piacokon azt láttuk, hogy az együtt mozgó indexek közül egy-két tőzsde ki tudott emelkedni, legalábbis relatíve, mivel ez a felülteljesítés sem jelent feltétlenül kiemelkedő hozamot. Tovább rontja a kilátásokat, hogy a volatilitás ismét emelkedőben van.
A helyzet nem biztató, de nem is reménytelen. Az ajánlott befektetési stratégia viszont csak azoknak ajánlható, akiknek idejük engedi, hogy szinte egész nap a piacokat figyeljék. Akik ezt nem tehetik meg, azok számára az marad, hogy kivárják, míg kialakul a masszív emelkedő trend. Ennek idejét ma nem tudjuk megmondani, de hónapokban mérhető, az biztos.
A nemzetközi piacon a mozgások hasonlóak voltak a hazaihoz: az orosz RTS 1860-as mélypont után 2000 pont fölött is volt, de péntekre már ismét – nem sokkal – 2000 pont alatt járt az index. A feltörekvő piacok közül az általunk preferáltak relatív felülteljesítők voltak. Ma ezeken a piacokon a hazaihoz hasonlóan érdemes befektetési döntéseket hozni: esésben feltölteni, emelkedésben leépíteni a pozíciókat.
- Állampapírpiac:
félév, 3 év vétel
- Vállalati kötvények:
Eladás
- Nemzetközi részvénypiac:
Orosz, török piac esésben vétel, emelkedésben eladás
- Hazai részvénypiac:
Vétel; OTP, Mol, Richter, MTelekom esésben vétel, emelkedésben eladás
- Befektetési alapok:
Hazai ingatlanalapok
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.