2008. február. 13. 14:11 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. február. 13. 13:32 Gazdaság

Londonban lassuló, de még 7 százalék feletti inflációt várnak

Általában lassuló, de még 7 százalékos, vagy e feletti tizenkét havi inflációt várnak a múlt hónapról, a tavalyi utolsó negyedévről pedig zömmel 1 százalék alatti éves GDP-növekedést jósolnak londoni felzárkózó piaci elemzők a csütörtöki adatközlés előtt. A jegybanki kamatkilátásokról ugyanakkor teljesen eltérőek a vélemények a Cityben.

Utcakép a londoni Cityből. Magas inflációt és alacsony növekedést látnak
© forrás: e-architect.co.uk
Tíz nagy londoni befektetési ház – UBS, Deutsche Bank, Crédit Suisse, Dresdner Kleinwort, Merrill Lynch, Goldman Sachs, JP Morgan, Barclays Capital, BNP Paribas, Lehman Brothers – elemzői 7,0-7,8 százalék közötti előrejelzéseket adtak a januári éves fogyasztóiár-inflációra, vagyis a megkérdezettek egyike (Goldman Sachs) még további gyorsulást vár az egy hónappal korábbi 7,4 százalékról.

A prognózisok zöme azonban 7,0-7,4 százalék között mozog, 7,17 százalékos átlaggal. A megkérdezett tíz londoni ház közül heten 7,0, illetve 7,1 százalékos éves ütemet jósoltak januárról; a szélesebb citybeli konszenzus 7,1 százalék. A tavalyi negyedik negyedévi előzetes GDP-adatról széles, 0,4-1,4 százalékos sávban mozognak az előrejelzések az egy negyedévvel korábbi 0,9 százalékos éves ütem után.

A legborúlátóbb a mezőnyben a Merrill Lynch, amelynek londoni befektetési részlege 0,4 százalékos éves GDP-növekedési előrejelzést adott 2007 utolsó három hónapjára. A ház prognózisában ki is emeli, hogy nem ért egyet a 1,5 százalékos londoni konszenzusos átlaggal, mivel a nagy súlyú aktivitási adatok – az ipari és építőipari teljesítmény, a kiskereskedelmi forgalom, a fogyasztói bizalom – egytől egyig csökkentek a harmadik negyedévhez képest.

A cég az inflációról ugyanakkor úgy véli, hogy annak üteme „jó eséllyel már decemberben tetőzött”, és január-februártól csökkenésnek indul. A londoni előrejelzés szerint az éves fogyasztóiár-emelkedési ütem 2008 végére valószínűleg 4 százalékig csökken a belépő bázishatások, valamint a hosszú távú növekedési trendátlaghoz mért mínusz 3 százalékpontos negatív kibocsátási rés dezinflációs hatása miatt.

A Merrill Lynch a gyenge növekedés miatt továbbra is számol egy-egy negyed százalékpontos jegybanki kamatcsökkentéssel áprilisban, illetve júniusban. Ettől gyökeresen eltérő előrejelzést adott a Goldman Sachs londoni befektetési részlege, amely 7,8 százalékra tovább gyorsuló januári éves inflációt jósol – 0,9 százalékos tavalyi negyedik negyedévi éves GDP-növekedési előrejelzés mellett –, és azzal számol, hogy az MNB még ebben a hónapban agresszív, fél százalékpontos kamatemelést hajt végre, az év végéig az így elért 8,00 százalékon hagyva az alapkamatot.

A GS londoni elemzői valószínűsítik, hogy az MNB az új Inflációs Jelentésben 3,8 százalékra, sőt akár 4 százalékig is emelheti a jövőre szóló inflációs prognózist az eddigi 3 százalékról. A ház szerint ha az MNB nem emel kamatot következő ülésein, az a forint jelentős gyengülésével járhat, tekintve a piac kamatemelési várakozásait.

 Éves inflációs előrejelzések

 Crédit Suisse: 7,0 százalék
 BNP Paribas: 7,0
 Lehman Brothers: 7,0
 UBS: 7,0
 Barclays Capital: 7,1
 JP Morgan: 7,1
 Merrill Lynch: 7,1
 Dresdner Kleinwort: 7,2
 Deutsche Bank: 7,4
 Goldman Sachs: 7,8

A hivatalos inflációs előrejelzés emelését és a jegybanki szigorítást valószínűsítő londoni házak közé tartozik a Dresdner Kleinwort is. A cég előrejelzése szerint januárban 7,2 százalékra lassult az éves fogyasztói szintű infláció, és jóllehet "valószínűtlen", hogy az adatsor a keresleti oldali árnyomás erősödését fogja mutatni, a forint legutóbbi gyengülése, valamint az Inflációs Jelentésben „jó eséllyel” szereplő, felfelé mutató felülvizsgálat növeli az esélyét egy „mérsékelt pénzügypolitikai szigorításnak” a következő hónapokban.

A JP Morgan londoni befektetési részlege is azt várja, hogy az MNB az új Inflációs Jelentésben „3,5 százalék környékére” fogja emelni a 2009-re szóló inflációs előrejelzést, főleg a magasabb olajárak miatt.

A ház azonban – amely 7,1 százalékos januári éves inflációt és 0,8 százalékos tavalyi negyedik negyedévi éves GDP-növekedést jósol – nem vár kamatemelést. Ugyanakkor a cég londoni elemzői kamatcsökkentést sem valószínűsítenek az első félévre, és a második félévben számolnak fél százalékpontos enyhítéssel, ami 7,00 százalékos év végi kamatszintet jelentene. Ez fél százalékponttal magasabb a JP Morgan korábbi 2008 végi kamatszint-prognózisánál. A cég továbbra is 6,50 százalékon várja a kamatcsökkentési ciklus mélypontját, de most már 2009 közepe előtt nem számít ennek a szintnek az elérésére.

zöldhasú
Hirdetés