London: most már a felzárkózók a stabilitás forrása
A globális hitelpiaci válság közepette most már a felzárkózó térség jelenti a stabilitás forrását, és a "minőség felé menekülés" irányát, áll az egyik vezető londoni befejtetési csoport csütörtökön kiadott elemzésében, amelyben egyenes utalás szerepel Magyarország 2013-as euróövezeti csatlakozásának lehetőségére. Ez egy évvel korábbi időpont a jelenleg érvényes, általános londoni konszenzusnál.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni részlegének elemzésében, amely a felzárkózó gazdaságok által a likviditási válság közepette nyújtott teljesítményt taglalja, az áll: a felzárkózó térség egésze amerikai recesszió esetén is - amelynek a ház szakértői 45 százalékos esélyt adnak - 5 százaléknál nagyobb ütemű gazdasági növekedést produkálna az idén.
Az elemzés szerint továbbra is kritikus jelentőségű, hogy mi történik a kínai gazdaságban. A ház azonban azzal számol, hogy Kína növekedése amerikai recesszió esetén is csak "mérsékelten" lassulna, és elérné a 9-9,5 százalékot idén a tavalyi 11,4 százalék után. Az amerikai gazdaság visszaesése nélkül a kínai GDP-növekedés üteme 10,5 százalék lesz 2008-ban a JP Morgan londoni előrejelzése szerint.
A cég prognózisa szerint Magyarország ugyanakkor erősen megérezné az esetleges amerikai recessziót: ebben az esetben a ház csak 1,5 százalékos idei növekedést jósol a magyar gazdaságban, az amerikai visszaesés nélküli - alapesetinek tartott - forgatókönyvben szereplő 2,3 százalék helyett.
A térségbeli többi EU-gazdaság közül Lengyelország és Csehország GDP-növekedési üteme egyaránt 5,0 százalék, Szlovákiáé pedig 6,5 százalék lenne az idén még akkor is, ha az Egyesült Államok gazdasága recesszióba süllyedne, áll a JP Morgan csütörtöki londoni előrejelzésében. A ház e három országnak rendre 5,3 százalékos, 5,5 százalékos és 7,0 százalékos idei növekedést valószínűsít amerikai recesszió nélkül.
A közép-európai négyek eurókonvergenciájáról szóló fejezetben az áll: a JP Morgan közgazdászai jelenleg 2012-re valószínűsítik Lengyelország euróövezeti csatlakozását, és azt várják, hogy Csehország és Magyarország egy évre rá honosíthatja meg az eurót.
Ez az első konkrét utalás a londoni elemzői közösségben arra, hogy Magyarországon 2013-ban lehetségessé válhat az euró bevezetése. A hitelminősítők és a befektetési házak konszenzusa eddig 2014-et jelölte meg a lehetséges legkorábbi csatlakozási időpontként.
A JP Morgan elemzése szerint továbbra is várható Szlovákia 2009-es euróövezeti csatlakozása, bár "vannak, akik úgy tartják, hogy ennek valószínűszínűsége csökken". A felzárkózó gazdaságok egészéről a JP Morgan elemzése megállapítja: 2007-re úgy fog emlékezni a világ, mint arra az évre, amikor a felzárkózó térség lett a "minőség felé menekülés" célpontja. Az előrejelzés szerint a felzárkózó térségi kötvénypiaci eszközökbe az idén 40 milliárd dollár új portfoliótőke áramolhat a 2004-ben mért 13 milliárd dollár helyett; az új és mind aktívabb források között japán nem intézményi, illetve amerikai nyugdíjalapok vannak.
A növekvő bizalmat jelzi, hogy tavaly a felzárkózó térségi kötvénykonstrukciókba áramló új tőke kétharmada helyi valutában vezetett adósságban jelent meg; 2006-ban ez az arány még 27 százalék volt.
A felzárkózó térség általánosságban is a világgazdaság fontos stabilizáló tényezőjévé vált, és a térség gazdaságai több évi növekedés nyújtotta lendülettel érkeztek az amerikai gazdaság turbulenciája jellemezte ciklusba.
Tartalékaikat jellemzi, hogy a JP Morgan becslése szerint jelenleg ötven szuverén vagyonalap működhet a világban, 2600-3200 dollár közötti kezelt tőkével, és ennek több mint 80 százalékát felzárkózó gazdaságok kezelik.
A világ teljes devizatartaléka jelenleg 6100 milliárd dollár, és ennek 62 százaléka, 3800 milliárd dollár, Ázsiában van, ezen belül Kínára 1400 milliárd dollárnyi jut, áll a JP Morgan elemzésében. A ház becslése szerint a felzárkózó térségi szuverén vagyonalapok tavaly csaknem 40 milliárd dollárnyi tőkét juttattak fejlett piaci pénzügyi intézményeknek, elősegítve újratőkésítésüket a nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogadósi válság miatt szükségessé vált, 100 milliárd dollárnyi veszteségleírások után.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.