2008. február. 12. 15:29 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. február. 12. 15:29 Gazdaság

Londonban már az MNB februári 50 pontos kamatemelésre fogadnak

Londoni elemzők már nem zárják ki, hogy a magyar jegybank ebben a hónapban agresszív, fél százalékpontos kamatemelést hajt végre, jóllehet a szélesebb citybeli konszenzus még nem ez.

Karvalits Ferenc, az MNB alelnöke. Készek emelni
© Túry Gergely
Az első ilyen előrejelzést kedden a Goldman Sachs londoni befektetési részlege adta ki, utalva Karvalits Ferenc MNB-alelnök előző napi nyilatkozatára, amely szerint a jegybank szükség esetén kész kamatot emelni.

A GS keddi londoni elemzése szerint e kijelentés és a forint új keletű gyengülése miatt a ház módosítja eddigi kamatpálya-előrejelzését, és azt várja, hogy az MNB Monetáris Tanácsa már a február 25-ei ülésen fél százalékponttal 8 százalékra emeli alapkamatát. A Goldman Sachs megjegyzi, hogy a piac is most már hasonló mértékű szigorítást áraz a következő három hónapra.

Az elemzés szerint az e havi emelést még nem lehet biztosra venni, de mivel az új Inflációs Jelentés jó eséllyel a 3 százalékos cél fölé fogja jósolni a 2009-es inflációt, és a forint gyengül, ez valószínűleg átbillenti a mérleget a pénzügypolitikai testületben.

A februári kamatülésen megjelenő új Inflációs Jelentés a januári átlagos forintárfolyamot és olajárat veszi majd figyelembe, márpedig a forint hozzávetőleg 2 százalékkal gyengébb, az olaj 15 százalékkal drágább volt a múlt hónapban, mint az előző, 2009-re éppen 3 százalékos átlagos inflációt jósló MNB-előrejelzés kiadásának idején, áll a GS keddi londoni elemzésében.

A Goldman Sachs londoni elemzői szerint mindezek alapján valószínűnek tűnik, hogy az MNB 3,8 százalékra, sőt akár 4 százalékig is emelheti a jövőre szóló inflációs prognózist, attól függően, hogy milyen mértékben veszi figyelembe a globális élelmiszerár-sokk hatását.

Az elemzés szerint a magyar jegybank most már saját hitelességéért aggódik, mivel 2009 lenne a harmadik olyan év egymás után, amelyben nem teljesül az inflációs cél.

A hosszabb távú kamatkilátás így bizonytalanná vált. A GS a második félévre, fenntartásokkal, eddig 1,00 százalékpontos kamatcsökkentést szerepeltetett előrejelzéseiben, de ezt arra a feltételezésére építette, hogy a forint ingadozási sávját eltörlik.

A keddi elemzés szerint ez még mindig megtörténhet, sőt a forint gyengesége miatt a kormány is könnyebben belemehet a sáveltörlésbe. Tekintve azonban a gyenge árfolyamszintet, az MNB még a forint esetleges meglódulása esetén is nehéznek találhatná a kamatcsökkentést, mivel az árfolyamnak a jelenlegi sáv erős végénél, sőt azon túl kellene lennie ahhoz, hogy az MNB az inflációs cél közelébe kerülhessen, áll a Goldman Sachs londoni elemzésében.

A ház mindezek alapján visszavonja az idei kamatcsökkentésekre vonatkozó eddigi prognózisait, és most azzal számol, hogy az MNB alapkamata az év végéig 8,00 százalékon marad. A GS londoni elemzői nem zárják ki azt a forgatókönyvet sem, hogy a magyar jegybanknak rövid távon még nagyobbat kell emelnie; ebben az esetben végrehajthat csökkentést, ha a kockázatvállalási hajlam javulna az év későbbi szakaszában, és a forint ezáltal erősödik. Az elemzés szerint ha az MNB nem emel kamatot következő ülésein, az a forint jelentős gyengülésével járhat, tekintve a piac kamatemelési várakozásait.

A Goldman Sachs már az általa hetente összeállított felzárkózó piaci helyzetelemzések legutóbbi, múlt hétvégi kiadásában is azt írta, hogy a "jelentősen javuló" makroegyensúlyi helyzet ellenére ismét növekvő kockázatokat áraz Magyarországon a piac, a befektetők magas béta, vagyis nagyobb kockázatú kategóriába sorolják a magyar befektetési konstrukciókat, különösen a többi térségbeli gazdasággal összevetve. Ennek következtében a magyar piacot kockázatleépítési időszakokban rendre nagyobb eladási hullámok sújtják, mint a csehet vagy akár a lengyelt.

A múlt heti elemzés szerint a még mindig lappangó befektetői kételyek fő okai közé tartozik, hogy "komoly aggályok" állnak fenn a politikai stabilitással, különösen Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pozíciójával kapcsolatban. Az okok közé tartozik emellett, hogy a magyar kormányoknak "nagyon rossz a költségvetési előtörténete" a mindenkori választásokat megelőző két évben, ami kételyeket ébreszt az államháztartási hiánycsökkentés tarthatósága iránt. Abban a GS-elemzésben sem szerepelt azonban még a cég által kedden kiadott, már februárban agresszív kamatemelésről szóló előrejelzés.

Az inflációs prognózis emelését más nagy londoni házak is jósolják, a Goldman Sachs által várt agresszív pénzügypolitikai válasz azonban még nem a szélesebb londoni konszenzus. A JP Morgan londoni befektetési részlegének legutóbbi előrejelzése szerint is az MNB az Inflációs Jelentésben "3,5 százalék környékére" fogja emelni a 2009-re szóló inflációs jóslatát, főleg a magasabb olajárak miatt.

Nagyon szigorú inflációkövető politika esetén egy ilyen előrejelzés arra késztetné az MNB-t, hogy februári ülésén kamatot emeljen. A gyenge GDP-növekedési háttér, és a mostani forintárfolyam-kiugrás "valószínűleg átmeneti mivolta" azonban arról fogja meggyőzni a magyar jegybankot, hogy egyelőre ne nyúljon a kamathoz, állt a JP Morgan elemzésében.

A Merrill Lynch heti londoni felzárkózó piaci összesítése a gyenge növekedés miatt továbbra is számol egy-egy negyed százalékpontos csökkentéssel áprilisban, illetve júniusban, megjegyezve: a ház a konszenzusnál sokkal gyengébb, éves alapon 0,4 százalékos GDP-növekedést vár a tavalyi negyedik negyedévről.

A Dresdner Kleinwort befektetési csoport londoni elemzői ugyanakkor úgy vélik, hogy a folytatódó élelmiszer- és energiaár-nyomás, valamint a forint gyengülése és az inflációs jóslat általuk is valószínűsített emelése növeli az esélyét egy „mérsékelt pénzügypolitikai szigorításnak” a következő hónapokban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.